Zalety pracy w Niemczech – czy znasz je wszystkie?

Czy wiesz dlaczego warto pracować w Niemczech? Sprawdź!

Praca za granicą to marzenie wielu osób. Wyobrażenie bardzo wysokich zarobków w obcej walucie jest kuszące, jednak to nie wszystko. Dlaczego warto pracować w Niemczech? Na co mogą liczyć pracownicy z Polski? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

W którym kraju opłaca się pracować?

Jeśli zastanawiasz się gdzie najbardziej opłaca się praca za granicą, Niemcy mogą być jednym z Twoich pierwszych pomysłów. Kolejnymi często wybieranymi przez Polaków kierunkami są:

  • Holandia,
  • Wielka Brytania,
  • Irlandia.

Polonia rozsiana jest również po wielu innych krajach na całym świecie. Wielu naszych rodaków żyje i pracuje między innymi w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.

Z czego wynika ta różnorodność? Każdy z nas ma nieco inne wymagania w stosunku do pracy. Niektórzy chcą się piąć po szczeblach kariery w międzynarodowych korporacjach, inni liczą na lepsze zarobki, jeszcze inni chcą po prostu wyjechać z Polski. Ile osób, tyle powodów.

Sporo do powiedzenia w tej kwestii mają również koszty życia. Wysokie zarobki nie muszą równać się dużym oszczędnościom, jeśli większość pensji musisz wydać na mieszkanie, jedzenie, transport czy rachunki.

O ile wyższe są zarobki w Niemczech?

Udzielenie odpowiedzi w formie „zarobki w Niemczech są wyższe X razy” jest niemożliwe. Wszystko zależy od branży, w której masz zamiar pracować, Twoich kwalifikacji, znajomości języków obcych, wybranej lokalizacji. To samo stanowisko w Berlinie będzie raczej lepiej płatne od jego odpowiednik na wsi lub w niewielkim miasteczku.

Skupmy się zatem na danych, które pomogą nam ocenić wysokość zarobków w Niemczech. Weźmiemy pod uwagę płacę minimalną oraz średnie wynagrodzenie.

1) Płaca minimalna

Od 1 października 2022 roku płaca minimalna w Niemczech wyniesie 12 euro brutto za godzinę pracy. Szybko można obliczyć, że cały etat (160 godzin) będzie płatny co najmniej w wysokości 1920 euro brutto. Przy obecnych kursach walut, można tę wartość przeliczyć na około 9000 złotych.

2) Średnie wynagrodzenie w Niemczech

Według badań, średnie miesięczne wynagrodzenie w Niemczech w czerwcu 2022 wyniosło 4380 euro. Polska w tym samym zestawieniu uzyskała wynik 1170 euro, czyli wartość praktycznie czterokrotnie niższą. Na tej podstawie można stwierdzić, że przeciętna osoba pracująca w Niemczech zarabia znacznie więcej niż gdyby pracowała w Polsce.

Warto jeszcze przygotować podobne zestawienie kosztów życia, ponieważ może się okazać, że przeciętne wydatki mieszkańca Niemiec również są czterokrotnie wyższe, co znacznie zniweluje różnicę w zarobkach. Jest to jednak temat na inny artykuł.

Dlaczego warto pracować w Niemczech?

Praca w Niemczech przekłada się nie tylko na wyższą pensję. To również szansa na znaczny rozwój kariery.

Kolejnymi zaletami, płynącymi z wyjazdu może być:

  • łatwiejsza nauka języka obcego,
  • zwiększona pewność siebie,
  • poznanie nowej kultury, rozszerzenie sieci kontaktów,
  • opieka społeczna,
  • lepszy poziom życia.

Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Nie można powiedzieć, że praca w Niemczech czeka na każdym rogu, jednak jak najbardziej da się ją znaleźć. Czasem trzeba będzie poświęcić na to więcej czasu, jednak satysfakcja z osiągniętego celu powinna to zrekompensować.

Jeśli chcesz przyspieszyć cały proces, możesz skorzystać z agencji, pośredniczących między pracodawcą i pracownikiem. Wiele z nich weryfikuje zamieszczane ogłoszenia, dzięki czemu szansa na oszustwo znacznie maleje.

Inną metodą znalezienia pracy w Niemczech jest wykorzystanie w tym celu sieci kontaktów. Jeśli masz znajomych, którzy mogliby Ci pomóc, poproś ich o pomoc. Nic nie stracisz, a możesz wiele zyskać.

Podsumowanie

Praca za granicą to spora szansa. Wyższe zarobki to jednak nie jest jedyna zaleta wyjazdu. Emigracja może się okazać dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jeśli szukasz rozwoju osobistego, kontaktu z obcą kulturą czy wyższego poziomu życia.

Aby znaleźć pracę w Niemczech, wykorzystaj w tym celu popularne agencje pośredniczące. Zadbaj też o znajomość języka obcego – w ten sposób szybciej znajdziesz lepszą pracę.