Policjant z Wałbrzycha uczył uczniów rozpoznawać handel ludźmi

Funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu rozmawiał z uczniami Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I stopnia na osiedlu Rusinowa, wskazując sygnały świadczące o zagrożeniu handlem ludźmi. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii „Nie daj się kupić, nie jesteś na sprzedaż”. Policjant omawiał realne mechanizmy manipulacji przy ofertach pracy i wyjazdach za granicę.
Kampania „Nie daj się kupić, nie jesteś na sprzedaż” jest realizowana we współpracy z Fundacją „Czas Wolności” oraz Ministerstwem Sprawiedliwości. Jej celem jest uświadamianie młodzieży, że oferty pracy lub wyjazdy mogą kryć przymusowe formy wykorzystywania.
Funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu tłumaczył, że handel ludźmi może przyjmować różne formy. Wskazywał na przymusową pracę, zmuszanie do prostytucji, wykonywanie pracy ponad normę bez wynagrodzenia oraz kontrolę przez zatrzymanie dokumentów jako metodę pozbawiania wolności. Wyjaśniał też, że sytuacje te mogą być ukryte pod atrakcyjną propozycją - dobrze płatną pracą za granicą, wyjazdem na wakacje z obowiązkami lub ofertą opieki nad dziećmi.
Uczniowie otrzymali listę sygnałów ostrzegawczych. Wśród nich były: obietnice dużych pieniędzy bez formalności, żądanie przekazania dowodu osobistego lub paszportu, brak umowy, pokazanie miejsca pracy lub zakwaterowania dopiero po dotarciu „na miejscu”, presja czasowa oraz ukrywanie szczegółów wyjazdu czy obowiązków. Policjanci przypomnieli też, że pomoc w nielegalnej działalności - np. ułatwianie wyjazdu czy nierzetelne dokumentowanie - może rodzić konsekwencje prawne również dla osób niepełnoletnich.
Na spotkaniu podano informacje o instytucjach, które mogą wesprzeć ofiary handlu ludźmi lub osoby zagrożone. Uczniowie otrzymali praktyczne wskazówki: weryfikować pracodawcę i jego legalność, żądać pełnej umowy i dokumentów, dopytywać o warunki zakwaterowania i wynagrodzenia oraz informować bliskich o planach i zostawiać dane kontaktowe. Funkcjonariusze apelowali o zachowanie zdrowego sceptycyzmu i korzystanie ze wsparcia, gdy pojawiają się wątpliwości.
Informacje przekazał Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu kom. Marcin Świeży.
na podstawie: KMP w Wałbrzychu.
Ostatnie Artykuły

Wjechała na czerwonym w Szczawnie-Zdroju - mandat i 15 punktów

Podrabiane okulary i 14 zarzutów - tak wpadł 36-latek z Wałbrzycha

Deszcz, łuk drogi i dachowanie przy wjeździe do Głuszycy Górnej

Atrakcyjna oferta spodni kosztowała ponad 330 zł - policja już bada sprawę

Wrócił po łup i wpadł - policja zatrzymała go w Jedlinie-Zdroju

Cezary Harasimowicz w Wałbrzychu - kino, literatura i prawdziwe historie

Najpierw teoria, potem tor jazdy - w Głuszycy dzieci zdały ważny egzamin

Kradzież w drogerii skończyła się szybko - 29-latek z Wałbrzycha zatrzymany

Marihuana w szafie i MDMA w mieszkaniu - policja zatrzymała dwóch mężczyzn

187 kierowców i ani jednego pijanego - taki wynik dał poranek w Szczawnie-Zdroju

Wrocławska i Piotrowskiego będą zamknięte. Zmiany w ruchu i autobusach

Maski superbohaterów i ekologiczne filmy z nagrodami w Wałbrzychu

Wałbrzych po epoce kopalń. W Muzeum Porcelany rusza rozmowa o przemianie miasta

Altanka w Boguszowie-Gorcach okradziona - policja zatrzymała parę po kilku godzinach
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu - kontakt, komisariaty, dyżury dzielnicowych
- Parafia Świętej Rodziny w Wałbrzychu - msze, kancelaria, sakramenty
- Delegatura WIOŚ w Wałbrzychu - kontakt, godziny i zakres spraw
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu - kontakt, badania, zgłoszenia
- Sąd Rejonowy w Wałbrzychu - adres, wydziały, godziny i kontakt
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu - dane kontaktowe i sprawy do załatwienia
