Wałbrzyscy policjanci apelują o właściwe zabezpieczanie mieszkań i domów oraz czujność sąsiedzką. Ferie zimowe to czas wolny dla dzieci, ale w wielu przypadkach równolegle także czas urlopów dla osób dorosłych – a to sprzyja wyjazdom. Podczas naszej nieobecności pamiętajmy jednak, że wszystko staje się idealnym łupem dla potencjalnego złodzieja. Dlatego wałbrzyscy policjanci przypominają jak skutecznie zabezpieczyć swoje mienie przed kradzieżą?
Apelujemy do wszystkich mieszkańców, by poświęcili więcej czasu na odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia. Podczas gdy my będziemy korzystać z zimowego szaleństwa z dala od miejsca zamieszkania, ktoś może wykorzystać nasze rozkojarzenie i ograbić nas z całego dorobku życia. Ferie zimowe to czas kiedy może dojść do większej niż zwykle ilości włamań oraz kradzieży mienia.
Nasz dom lub mieszkanie to zgromadzony dorobek wielu lat pracy, dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania. Wałbrzyscy policjanci doradzają jak uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji i jak chronić własne mienie.
Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym:
- Zabezpiecz go poprzez okratowanie okien piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku.
- Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.
- Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.
- Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, spawarka, silnik, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu:
- Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe – wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy.
- Doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy.
- W drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe.
- W mieszkaniach w bloku warto jest obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi.
- Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – włamywacz unika miejsc oświetlonych.
- Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe – warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.
- Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.
Poznaj swojego sąsiada:
Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.
Poinformuj Policję gdy:
- zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
- zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
- zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu.
Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu swojego pojazdu, którym często odwiedzamy kurorty wypoczynkowe. Pozostawiając go na parkingu nie zostawiajmy w nim wartościowych dla nas rzeczy tj.:
- dokumenty pojazdu,
- dokumenty tożsamości,
- karty płatnicze,
- telefony komórkowe,
- nawigacje,
- nośniki pamięci, itp.
Wybierając się na piesze wycieczki w obcych dla nas miejscach, również starajmy się ograniczyć rzeczy, które ze sobą zabieramy. Pamiętajmy, by przed taką wyprawą zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy – nigdy nie wiemy kiedy możemy potrzebować z niego skorzystać. Nosząc dokumenty przy sobie nie zapominajmy o tym, żeby nie umieszczać ich w tylnych kieszeniach odzieży. Nośmy je w taki sposób, byśmy zawsze mieli je na oku. Zaabsorbowani widokami oraz niespotykanymi miejscami nie zostawiajmy pod żadnym pozorem plecaków oraz portfeli, np. na murkach, czy stolikach restauracji.
Przypominamy, że w dużej mierze własne bezpieczeństwo zależy od nas samych. Zadbajmy aby czas ferii zimowych był dla nas bezpieczny.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży