Sztuka odpoczynku. Jak się zrelaksować, by nie zwariować?

Pogoń za karierą i bogate życie towarzyskie wymagają zaangażowania dużych pokładów czasu i energii. Intensywne życie może z czasem jednak męczyć – jednak... jak się zrelaksować? Jak odnaleźć siebie w ciszy i spokoju, gdy nasz organizm przyzwyczaił się do przebodźcowania?

Odpoczynek? Czy na pewno?

Przeciętna osoba wyobraża sobie odpoczynek czy relaks jako leżenie przed telewizorem lub przeglądanie treści internetowych. Taki sposób „odpoczynku” tak naprawdę nie jest nim dla naszego organizmu, który w dalszym ciągu analizować musi setki docierających do niego informacji i bodźców. Automatycznie zatem dochodzi nie do relaksacji ciała i psychiki, lecz ich nadmiernego obciążenia. Brak możliwości odłożenia wykonywania jakichkolwiek czynności czy zrezygnowania z korzystania z urządzeń elektronicznych, powinien skłoni nas do poszukiwania pomocy, jaką oferuje psycholog Warszawa. Pozostawanie w błędnym kole ciągłego bombardowania bodźcami fizycznymi lub psychicznymi może prowadzić do stopniowego spadku samopoczucia, chronicznego zmęczenia czy obniżenia sprawności i odporności psychicznej.

Psycholog a odpoczynek – czy terapia może pomóc?

Brak odpoczynku może prowadzić do dewastacji fizycznej i psychicznej organizmu. Przebodźcowany, zmęczony organizm przestaje prawidłowo funkcjonować, reagować na otaczający go świat. Osoba, która nie potrafi odpocząć lub nie daje sobie przyzwolenia na odpoczynek staje się z czasem nie tylko obciążeniem dla siebie, ale i dla swoich bliskich. Żyjąc w ciągłym napięciu może reagować agresywnie na propozycje zarzucenia obowiązków czy odłożenia realizacji narzuconych sobie zadań czy celów. Podczas leczenia osoby chorobliwie zmęczonej zazwyczaj stosowana jest psychoterapia indywidualna. Jej zastosowanie daje bowiem możliwość dotarcia do przeszłości i doświadczeń jednostki, które wpłynąć mogły na jej zanegowanie odpoczynku, jako jednego z ważnych elementów życia.

Jak się zrelaksować? Kilka wskazówek

Co zrobić, aby skutecznie i efektywnie odpocząć? Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które warto wprowadzić do swojej codzienności lub regularnej rutyny:

  • odnalezienie i praktykowanie hobby, które będzie sprawiało ci przyjemność,
  • wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej,
  • zadbanie o higienę i jakość snu,
  • uregulowanie diety i wprowadzenie zdrowych zasad żywienia,
  • wypracowanie zdrowych relacji z ludźmi i samym sobą - uregulowanie czasu przeznaczonego na spotkania ze znajomymi i czasu dla samego siebie,
  • wypracowanie w sobie pozwolenia na wypoczynek rozumiany jako nie robienie niczego.

Regeneracja psychiczna

Psychiczny aspekt odpoczynku bardzo często jest zapomniany i pomijany. Zmęczenie psychiczne jednak ma zdecydowanie większe znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania, niż zmęczenie spowodowane nadmiernym czy długotrwałym wysiłkiem fizycznym. Czym może być powodowane? Przede wszystkim długotrwałym oddziaływaniem stresu, traumą, przeciążeniem emocjonalnym, nadmierną ilością obowiązków, brakiem odpowiedniej regeneracji – przede wszystkim brakiem wystarczającej ilości snu czy czasu przeznaczonego na odpoczynek. Jak odpocząć psychicznie? Przede wszystkim wprowadzić odpowiednią higienę snu i regularny tryb życia, wyeliminować jak najwięcej czynników stresogennych. Do codziennej rutyny wprowadzić można techniki relaksacji organizmu – medytację, relaksację, masaże relaksacyjne. Warto jest zrezygnować – chociaż na określony czas w ciągu dnia - z korzystania z urządzeń elektronicznych.

Regeneracja fizyczna

Odpoczynek jednoznacznie kojarzy się z aspektem fizycznej regeneracji organizmu. Relaksacja fizyczna jest nie tylko odpoczynkiem naszego ciała – mięśni, układu kostnego czy ścięgien. Jest również odpoczynkiem naszego układu nerwowego. Dlatego też większość aktywności związanych z regeneracją psychiczną związana jest z odpoczynkiem i relaksacją naszego ciała. Zadbanie o optymalną dawkę snu, wypoczynek po wysiłku fizycznym, odpowiednie odżywienie organizmu, relaksacja mięśni poprzez masaże czy drenaże jednocześnie oddziałuje na samopoczucie psychiczne. Organizm zregenerowany fizycznie to organizm pełen chęci do życia, działania, optymizmu.

Pozwolenie sobie na odpoczynek i zrelaksowanie się jest ważnym środkiem prewencyjnym, zapobiegającym chorobom psychicznym, depresji, nerwicy. Dzięki efektywnemu, regularnemu odpoczynkowi możemy w znaczący sposób poprawić jakość swojego życia, a także – stan naszego zdrowia.