21-latek stracił ponad 50 tys. zł, ofiarą oszustów podszywających się pod bank i policję
Wiek nie uchroni przed oszustwem. 21-latek z powiatu wałbrzyskiego stał się ofiarą wnikliwie zaplanowanej operacji oszustów, tracąc 53 tysiące złotych. Zuchwałość przestępców, którzy posunęli się do podszywania się pod pracownika banku oraz fałszywego policjanta, podkreśla powagę sytuacji i konieczność zachowania ostrożności w kontaktach telefonicznych oraz internetowych. W tym przypadku mamy do czynienia z jasnym przekazem: oszuści nie zatrzymują się przed niczym.
  1. Młody mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego stracił 53 tysiące zł, dając się zwieść oszustom, którzy skontaktowali się z nim, twierdząc, że jego oszczędności są zagrożone.
  2. Oszuści wmówili mężczyźnie, iż musi on wypłacić gotówkę i wpłacić ją na tzw. konto techniczne, by zabezpieczyć swoje oszczędności przed rzekomymi przestępcami.
  3. W trakcie oszustwa, sprawcy udawali pracowników banku, a nawet za pomocą specjalnego oprogramowania, podszyli się pod oficjalny numer MSWiA.
  4. Ofiara dokonała łącznie czternastu wpłat na fałszywe konto, po czym oszuści natychmiast wypłacili zgromadzone środki z bankomatów.
  5. Po zorientowaniu się, że padł ofiarą oszustwa, pokrzywdzony niezwłocznie zgłosił sprawę policji, która aktualnie prowadzi działania w tej sprawie.

W skrócie: przykład ten pokazuje, iż oszuści ciągle udoskonalają swoje metody działania, stosując coraz bardziej wyrafinowane sposoby manipulacji. Policja apeluje o czujność i przypomina, że żaden pracownik banku ani funkcjonariusz nie będzie prosił o przekazywanie pieniędzy w nietypowy sposób. "Należy zawsze mieć na uwadze, że wyświetlany numer telefonu lub nazwa banku nie są gwarancją, że rozmawiamy z autoryzowanym przedstawicielem instytucji" - podkreśla oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu, kom. Marcin Świeży. W razie otrzymania podejrzanego telefonu, należy niezwłocznie rozłączyć się i skontaktować z bankiem lub najbliższą jednostką policji, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Oszustwa finansowe to realne zagrożenie, które może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy doświadczenie. Ważne jest, by pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i nigdy nie podejmować pochopnych decyzji pod wpływem stresu czy presji. Jak pokazuje ten przykład, czujność i sceptycyzm mogą uratować nas przed dużymi stratami finansowymi.


Wg inf z: KMP w Wałbrzychu