Wałbrzyskie górnictwo o krok od wpisania na listę dziedzictwa UNESCO
Wielowiekowa tradycja górnicza naszego miasta kroczy śmiało ku światowemu uznaniu. Przygotowany został wniosek, mający na celu wpisanie wałbrzyskiego górnictwa na prestiżową listę dziedzictwa UNESCO. Czy unikatowa Barbórka i tradycje, które przetrwały pomimo zamknięcia kopalń, zostaną docenione na arenie międzynarodowej?
  1. Wniosek o wpisanie wałbrzyskiego górnictwa na listę UNESCO złożony.
  2. Unikatowość obchodów Barbórki jako klucz do światowego uznania.
  3. Współpraca międzynarodowa - wniosek wspólny z górnikami z Austrii i Luksemburga.
  4. Wyzwanie utrzymania tradycji po ewentualnym wpisie na listę.

W 2019 roku narodziła się idea, aby nasze górnicze dziedzictwo uzyskało międzynarodowe uznanie poprzez wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Marzenie to zaczęło nabierać realnych kształtów, kiedy w 2022 roku wałbrzyska Barbórka znalazła się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wniosek, będący owocem współpracy z górnikami z Austrii i Luksemburga, jest gotowy do złożenia w biurze UNESCO w Paryżu. Dokument, liczący dziewiętnaście stron, zawiera m.in. dokumentację fotograficzną oraz film prezentujący m.in. Szychtę Szkolną - unikatową na skalę europejską inicjatywę.

Tradycje te, mimo braku aktywnego górnictwa w naszym mieście od prawie trzydziestu lat, wciąż są żywe i celebrujemy je z wielkim rozmachem. "To, co jest unikatowe, jeżeli chodzi o nasz Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka, to obecne obchody, które prowadzimy od lat," wyjaśnia Marta Wróbel ze Starej Kopalni, podkreślając znaczenie Szychty Szkolnej oraz Wielkiej Parady Górniczej.

Włączenie wałbrzyskiego górnictwa do listy UNESCO byłoby nie tylko prestiżem, ale także wyzwaniem w utrzymaniu i kultywowaniu tych tradycji. "To nas jednak nie przeraża, robimy to już od lat," dodaje z optymizmem Jan Jędrasik, dyrektor Starej Kopalni.

Proces weryfikacji wniosku potrwa kilka miesięcy, a ostateczną odpowiedź można spodziewać się w grudniu przyszłego roku. Wszystkie oczy zwrócone są teraz w kierunku UNESCO, z nadzieją, że wałbrzyskie dziedzictwo górnicze zostanie docenione i zapisane na kartach światowej historii kultury.


Opierając się na: Urząd Miasta w Wałbrzychu