Najczęściej wykonywanym zabiegiem na stopach jest zdobienie lakierem płytki paznokcia. Często jednak zapomina się o podeszwie stopy, która może być przesuszona i podrażniona, a pięty mogą pękać. Problemy te są zazwyczaj spowodowane noszeniem nieprawidłowego obuwia, co prowadzi do powstawania odcisków, wrastających paznokci oraz dyskomfortu bólowego. W gabinetach kosmetologicznych można zadbać nie tylko o estetyczny wygląd płytki paznokcia, ale także o wygląd i kondycję całej stopy.
Złuszczanie stóp – jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych
Złuszczanie skóry jest jednym z najważniejszych elementów w pielęgnacji pięt i stóp. Zabieg ten pomaga zapobiegać tworzeniu się zrogowaceń oraz narastaniu kolejnych warstw naskórka, co może prowadzić do bolesnego pękania pięt (hiperkeratozy), tworzenia się głębokich ran oraz zmiany lub pogorszenia sposobu chodzenia, spowodowanych próbą unikania bólu przy stawianiu każdego kroku. Regularne złuszczanie stóp i prawidłowa pielęgnacja pięt wpływają również na aspekt estetyczny, zapobiegając zgrubieniom i widocznej suchości, które są szczególnie widoczne przy noszeniu odkrytych butów. Warto do tego celu wykorzystywać maski na stopy.
Aby zapobiec niekontrolowanemu narastaniu naskórka, warto rozpocząć pielęgnację pięt i stóp od racjonalnej oceny stanu skóry. W przypadku bólu lub pękającej skóry zaleca się wizytę u specjalisty, takiego jak podolog, który za pomocą odpowiednich narzędzi usunie zrogowaciały naskórek, zastosuje kompleksową pielęgnację oraz przekaże wskazówki dotyczące dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Nawilżanie i natłuszczanie stóp
Aby prawidłowo pielęgnować stopy na co dzień, oprócz regularnego złuszczania, konieczne jest systematyczne stosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających. Te preparaty synergicznie zmiękczają skórę, uelastyczniają ją, uzupełniają wodę w naskórku, regenerują barierę hydrolipidową oraz utrzymują nienaganny wygląd stóp i paznokci.
Nawilżanie stóp polega na dostarczaniu skórze składników o właściwościach higroskopijnych, czyli wiążących wodę w naskórku. Do takich substancji należą mocznik, aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, miód i inne humektanty. Natłuszczanie stóp w domowej pielęgnacji wspomagają emolienty, takie jak masła, oleje lub mieszanki olejów. Aby skutecznie łączyć te składniki, warto wybierać kremy do stóp zawierające zarówno emolienty, jak i humektanty lub stosować te produkty osobno, zachowując odpowiednią kolejność. Najpierw należy aplikować warstwę humektantów, na przykład kwas hialuronowy lub żel aloesowy, a następnie nałożyć naturalne masło lub czysty olej kosmetyczny. Dla wzmocnienia efektu można po nałożeniu kremu założyć bawełniane skarpetki.