Jaką pompę ciepła wybrać do nowego i modernizowanego budynku?

Pompa ciepła może przynieść wiele korzyści zarówno w przypadku budynków modernizowanych, jak i nowo powstających. Zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Dowiedz się w takim razie, jak dobrać rodzaj urządzenia do typu budynku.

Jakie korzyści daje zainstalowanie pompy ciepła?

Rosnąca popularność pomp ciepła wynika nie tylko z troski o środowisko naturalne. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które przekłada się na komfort domowników, a także przynosi spore oszczędności. Co dokładnie zyskasz, decydując się na pompę ciepła?

●     wygodę – urządzenie jest niemal bezobsługowe, a Ty nie będziesz tracić czasu na szukanie paliw lub czyszczenie kotłowni z popiołów i kondensatów,

●     oszczędność – zapewnia niskie koszty eksploatacji, przewyższając w tym względzie m.in. kocioł gazowy oraz inne systemy,

●     podniesienie wartości domu – cena budynku wzrośnie, co będzie miało znaczenie, kiedy zdecydujesz się na sprzedaż,

●     długą żywotność systemu – to trwałe rozwiązanie, które może działać bezawaryjnie nawet przez kilkadziesiąt lat,

●     uniezależnienie od wysokich cen prądu – jeśli zdecydujesz się na połączenie pompy z panelami fotowoltaicznymi.

Pompy ciepła są również ekologiczne. Ograniczają emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, chroniąc w ten sposób środowisko. To doskonała inwestycja w przyszłość, która przy okazji zwróci się bardzo szybko.

Pompa ciepła w nowo powstającym budynku

Zanim zdecydujesz się na pompę ciepła, musisz wiedzieć, który typ urządzenia sprawdzi się w przypadku Twojego domu. Ze względu na to, że działka nie jest jeszcze zagospodarowana, masz znacznie większą swobodę działania. Oznacza to, że każdy typ pompy będzie tu odpowiedni: zarówno pompa powietrze-woda (pobiera energię z powietrza), jak i solanka-woda (wykorzystuje energię geotermalną).

Przy nowo powstających budynkach często rekomenduje się instalację pompy ciepła solanka-woda, która pobiera energię cieplną z ziemi. Dlaczego? Grunt jest stabilnym, wydajnym oraz ekonomicznym rozwiązaniem. Poziom emitowanego hałasu jest minimalny, a samo urządzenie nie zajmuje dużo miejsca (przypomina wielkością lodówkę).

Wybierając pompę solanka-woda, należy zdecydować o kolejnej sprawie. Instalacja po stronie dolnego źródła ciepła (gruntu) może bowiem odbywać się poprzez montaż kolektorów pionowych (sondy gruntowe) lub poziomych. Pierwsze z nich sprawdzą się w przypadku działek o mniejszej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie pionowych odwiertów jest nieco droższe, dlatego jeśli działka jest spora, warto postawić na kolektory poziome.

Jaką pompę wybrać, jeśli modernizujesz dom?

Modernizujesz system ogrzewania w swoim domu i zastanawiasz się, czy pompa ciepła będzie w tej sytuacji odpowiednia? Montaż nowoczesnego rozwiązania to znakomity pomysł, który przyniesie w przyszłości spore oszczędności, a także zapewni komfort wszystkim mieszkańcom. Kluczową sprawą jest w tym przypadku ograniczenie prac na zagospodarowanej już działce. Dlatego, raczej nie sprawdzi się pompa gruntowa. Możesz za to zdecydować się na pompę ciepła powietrze-woda, która nie wymaga przeprowadzania prac ziemnych.

Pompy ciepła powietrze-woda występują w różnych wariantach. Do wyboru masz m.in. pompy monoblokowe i zewnętrzne. Urządzenia typu monoblok są dedykowane wszystkim budynkom (bez względu na wielkość działki), ponieważ urządzenie instaluje się wewnątrz nieruchomości. Systemy zewnętrzne wymagają z kolei montażu przy fasadzie domu. Każde z nich to znakomity sposób na unowocześnienie budynku oraz zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

W przypadku starszych budynków należy pamiętać o konieczności dostosowania nieruchomości do nowej technologii grzewczej. Niezbędne jest m.in. zmniejszenie strat ciepła (urządzenie będzie dzięki temu działać optymalnie, a ciepło nie zostanie szybko utracone). Wiąże się to zwykle z pracami termomodernizacyjnymi, takimi jak izolacja dachu, ocieplenie ścian oraz wymiana drzwi lub okien.

Skorzystaj z fachowej pomocy i wybierz odpowiednią pompę ciepła

Dobór odpowiedniej pompy ciepła to skomplikowane zadanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy. Dopasowanie urządzenia do rodzaju nieruchomości to dopiero początek całego procesu. Dlatego lepiej zaufać profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie. Rozwiązanie? Firma Stiebel Eltron produkuje pompy ciepła od 1976 roku. Zaawansowane technologicznie systemy, fachowi instalatorzy oraz wsparcie techniczne dają pewność, że pompa spełni Twoje oczekiwania.