Policjanci z Wydziału Kryminalnego wałbrzyskiej komendy, zatrzymali 22-letnią mieszkankę Wrocławia, która uczestniczyła w oszustwie metodą „na policjanta”, w wyniku czego pokrzywdzona straciła 60 tyś. złotych.

W miesiącu lutym br. do mieszkanki Szczawna Zdroju na numer stacjonarny zadzwonił oszust i podając się za osobę najbliższą, przedstawił nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, w którym  miał być sprawcą. Następnie osoba podająca się za policjanta poinformowała pokrzywdzoną o tym, że musi wpłacić kaucje bo inaczej bliska jej osoba trafi do więzienia.  Niestety rozmówca był na tyle przekonujący, że kobieta uwierzyła w jego opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie pod drzwiami pokrzywdzonej zjawiła się kobieta podająca się za „adwokata”, której mieszkanka Szczawna Zdroju przekazała swoje oszczędności, w przekonaniu, że pomaga członkowi rodziny. Po kilku godzinach, po rozmowach z rodziną kobieta zorientowały się, że padła ofiarą oszustwa.


Dzięki operacyjnym ustaleniom wałbrzyscy kryminalni w dniu 25 lutego br. zatrzymali  22-letnią mieszkankę Wrocławia, która podając się za adwokata, odebrała od mieszanki Szczawna Zdroju kwotę w wysokości  60 tyś. złotych. Oszustka została zatrzymana na terenie Wrocławia. Funkcjonariusze w miejscu jej zamieszkania zabezpieczyli kwotę ponad 5 tys. złotych. W wyniku pracy z zatrzymaną udowodniono, jej także dwie próby usiłowań oszustw w miesiącu lutym br. na terenie miasta Wałbrzycha. 


22-latka przyznała się do udziału w oszustwie. W minioną środę ( 26 lutego br) Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zastosował wobec zatrzymanej tymczasowy areszt. Kobiecie grozi kara do 8 lat więzienia. 

 

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
- potwierdzić informację u innych członków rodziny a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego;
- nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
- nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym;
- o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 112.

 

p.o. Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp.szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. (74) 842-04-85

Powiązane wiadomości