Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wałbrzych

Kawa podnosi czy obniża ciśnienie krwi? Czy kawa jest dobra dla organizmu, czy raczej szkodliwa? Wiele osób tradycyjnie zaczyna dzień od filiżanki aromatycznej kawy. Ten szlachetny trunek ma fanów na całym świecie, a niektórzy jego koneserzy gotowi są nawet przeznaczyć ogromne sumy na możliwość spróbowania ekskluzywnych ziaren kawy. Nikt nie może spierać się o popularność napoju, ale jakie są korzyści i szkody dla organizmu człowieka? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

kawa

Czy kawa jest zdrowa dla człowieka?

Największą wartością kawy są jej właściwości smakowe i pobudzające. Większość ludzi kocha ją za to, że rano orzeźwia, a po zmęczeniu lub fizycznym przeciążeniu dodaje sił do dalszej pracy, lub nauki. Wielu uważa ten napój za panaceum na stres i osłabienie, ponieważ wystarczy wypić jedną filiżankę, aby zwiększyć aktywność mózgu i poradzić sobie z napięciem nerwowym. Aby dowiedzieć się, jak kawa wpływa na człowieka, warto zapoznać się z jej wyjątkowym składem. Podstawowymi składnikami są Trygonelina, która bierze udział w procesach biochemicznych i zapobiega rozwojowi wielu chorób, w tym miażdżycy. Polisacharydy - zapewniają przedostawanie się węglowodanów złożonych do krwi i tkanek oraz zwiększają aktywność mózgu. Kwasy organiczne - poprawiają trawienie, sprzyjają tworzeniu zdrowej mikroflory jelitowej oraz pełnią funkcję naturalnego środka antyseptycznego. Bardzo duże znaczenie ma Kofeina, która pobudza układ nerwowy, zwiększa napięcie mięśniowe i przyspiesza metabolizm. W połączeniu wszystkie te składniki sprawiają, że kawa ma tak korzystny wpływ na organizm człowieka. Ziarna kawy zawierają również przeciwutleniacze, które odmładzają komórki i zapobiegają starzeniu się. Według niektórych badań kawa sprawdziła się jako środek przeciwalergiczny. Za optymalną dawkę, która nie zagraża zdrowiu, przyjmuje się 3-4 filiżanki dziennie. Picie większej ilości może spowodować przedawkowanie kofeiny. A wtedy nie będzie działać jako środek pobudzający, ale jako niszczyciel naszego organizmu.

Negatywny wpływ kawy na organizm

Przedawkowanie napoju może spowodować ogromne szkody dla naszych tkanek i narządów. Jeśli jednorazowo wypijemy więcej niż 600 ml, możemy odczuwać osłabienie, kołatanie serca, nudności, zawroty głowy. Przy dużym nadmiarze kofeiny zwiększa się ryzyko utraty przytomności, pogorszenia ostrości widzenia i utraty orientacji. Szczególnie szkodliwe jest regularne nadużywanie kawy z wysokim ciśnieniem krwi, patologiami sercowo-naczyniowymi, zapaleniem żołądka i trzustki. Udowodniono, że sam napój nie przyczynia się do rozwoju chorób, ale w niekontrolowany sposób obciąża narządy i prowadzi do zaostrzenia chorób przewlekłych. Trzeba przy tym pamiętać, że kawa to nie jedyny składnik zdrowej diety, którą może nam zapewnić catering dietetyczny Wałbrzych.