Gdy się uśmiechamy, eksponujemy nasze zęby. Wszelkie niedoskonałości uzębienia są wtedy widoczne. Jeżeli stan naszych zębów pozostawia wiele do życzenia, przekłada się to na sposób, w jaki jesteśmy oceniani. Widoczna próchnica, przebarwione zęby i ubytki to częste problemy, które są krępujące. Często, gdy pojawia się chroniczny ból zębów, niezwłocznie udajemy się do dentysty. Ból jest sygnałem od naszego organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Niejednokrotnie dopiero wtedy przypominamy sobie o istnieniu stomatologa.
Próchnica
Wykrycie próchnicy na dostatecznie wczesnym etapie powoduje, że wszelkie niekorzystne zmiany, które zaszły w wyniku początkowego stadium choroby, można odwrócić. Odwapnienie i rozpad tkanek twardych zęba to proces, który zachodzi, gdy pacjent zachoruje na próchnicę. Chorobę tą rozpoznaje się poprzez przeprowadzenie wywiadu oraz badanie diagnostyczne. Początkowe stadium próchnicy związane jest z pojawianiem się plamy o barwie białej lub brązowej. Często zauważalnym objawem próchnicy staje się utrata gładkości szkliwa. Istnieje coraz więcej powszechnie stosowanych i skutecznych metod diagnostycznych w gabinetach stomatologicznych. Poznań to bardzo duże miasto, w którym można udać się do odpowiedniej kliniki, a w niej przeprowadzić diagnostykę. Przy leczeniu próchnicy kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie, z jakim problemem mierzy się pacjent. Przy dostatecznie szybko postawionej diagnozie specjaliści w klinice stomatologicznej w poznaniu skutecznie przeciwdziałają pojawianiu się ubytków na zębach. Leczenie zachowawcze polega na odtworzeniu fragmentu zęba za pomocą materiału, który imituje w największym stopniu utraconą tkankę. W sytuacji, kiedy zęby są proste i nie ma na nich ubytków, dochodzi do okluzji. Okluzja to prawidłowa pozycja stykania się zębów górnych z dolnymi.
Kamień na zębach
Kamień na zębach jest często wynikiem problemów z higieną jamy ustnej. Prawidłowe jej utrzymywanie powinno zapobiec problemowi. Kamień nazębny jest twardym i brązowo-żółtym nalotem. Kliniki stomatologiczne dysponują skutecznymi metodami na uporanie się z tym problemem. Popularną i skuteczną metodą pozbywania się kamienia nazębnego jest skaling. Mówiąc dokładniej, zabieg polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Metodę tą zaleca się wykonywać 1-2 razy w roku. Wskazaniem do przeprowadzenia skalingu jest tak uciążliwa obecność kamienia nazębnego, że wywołuje on stany zapalne. Niekiedy opisana metoda leczenia wykonywana jest wraz z podaniem znieczulenia miejscowego. Do profesjonalnego wykonywania skalingu, co ma miejsce w klinikach stomatologicznych, wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy, a także używa się narzędzi ręcznych. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych.
Resekcja zęba
Pełną nazwą zabiegu stomatologicznego jest resekcja wierzchołka korzenia zęba. Wyraźne zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia lub niedostatecznie wypełniony kanał korzeniowy to częste wskazania do tego typu ingerencji. Działanie stomatologa polega na odcięciu wierzchołka korzenia zębowego. Najczęściej tego typu zabiegi wykonywane są na siekaczach i kłach. Zabieg składa się z paru etapów.
- odwarstwienie płata śluzówkowo-okostnowego i wywiercenie otworu w kości na wysokości wierzchołka korzenia
- ścięcie wierzchołka korzenia
- przemycie jamy ustnej, zszycie rany i założenie opatrunku.
Resekcja zęba jest skomplikowanym zabiegiem. Warto wybrać odpowiednią i rekomendowaną klinikę, aby dokonać opisanej ingerencji stomatologicznej. Zabieg jest świetną alternatywą do resekcji całych zębów. Jeszcze jakiś czas temu zęby były usuwane dużo częściej, dzisiaj resekcja stanowi skuteczny środek zaradczy.
Gabinety stomatologiczne dysponują obecnie nowoczesnymi technologiami, które ułatwiają wykonywanie skutecznej diagnostyki oraz leczenia. W sytuacjach, które niegdyś wymagały usunięcia całych zębów, dzisiaj stosuje się resekcję. Sposoby diagnozowania i leczenia próchnicy są dzisiaj tak zaawansowane, że w bardzo wielu sytuacjach, problem można zdusić w zarodku. Usuwanie kamienia na zębach nie jest żadnym problemem. Postęp technologiczny pozytywnie wpływa na rozwój stomatologii.