Policyjne działania profilaktyczne propagujące bezpieczeństwo pieszych na drodze wspiera Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu. W dniu wczorajszym Wicestarosta Wałbrzyski Iwona Frankowska przekazała opaski odblaskowe, które niebawem trafią do najmłodszych mieszkańców powiatu - w trakcie pogadanek o bezpieczeństwie na drodze, a także do pieszych - podczas codziennych policyjnych patroli. Przypominamy, że elementy odblaskowe noszone przy plecakach i na odzieży zewnętrznej pozwalają na zauważenie niechronionych uczestników ruchu drogowego przez kierujących z dalszej odległości.

Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu jest systematycznie wspierana przez lokalne samorządy w sferze działalności profilaktycznej. W dniu wczorajszym, podczas spotkania, Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego Iwona Frankowska przekazała Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu mł. insp. Arkadiuszowi Wojnowskiemu 500 opasek odblaskowych. Kolejne 400 sztuk elementów odblaskowych trafiło na ręce Komendanta Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach nadkom. Grzegorza Wasilewskiego.

Otrzymane odblaski będą wykorzystywane zarówno podczas działań profilaktycznych, pogadanek i spotkań z młodymi mieszkańcami, jak i podczas codziennych patroli, przy ujawnianiu wykroczeń popełnianych przez pieszych, którzy nie posiadają takich elementów wymaganych przepisami ruchu drogowego.

Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu składa serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu za wkład wniesiony w działalność profilaktyczną, a przez to w poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach.

A my przypominamy dlaczego noszenie odblasków jest takie ważne?
Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli samemu widzi światła samochodu, czy innego pojazdu, to druga strona także nie ma z tym problemu. Niestety tak nie jest. Fakty są takie, że nieoświetlona osoba – po zmroku, w nocy i przy dobrych warunkach atmosferycznych - czyli bez mgły, deszczu, czy śniegu, będzie widoczna dla kierowcy dopiero około 30 metrów przed samochodem. Gadżet odblaskowy z kolei pozwala na zauważenie pieszego, czy też rowerzysty z 4-5 razy większej odległości. Bezpośrednio przekłada się to na możliwość reakcji kierującego. Przy prędkości około 80 km/h w pierwszym przypadku czas na reakcje to nieco ponad sekunda, podczas gdy w drugim 5-6 sekund. Dlatego też nie nosząc odblasków robimy krzywdę głównie sobie, gdyż narażamy się na dodatkowe niebezpieczeństwo. Nawet w terenie zabudowanym po zmroku, czy w czasie mgły, deszczu i śniegu warto nosić odblaski. Zwłaszcza w małych miejscowościach oświetlenie często jest bowiem wręcz iluzoryczne i w bardzo małym stopniu poprawia widoczność. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo – dla siebie i bliskich!

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek