Bez czego nie rozpoczniesz remontu?

Duża część osób zapomina, że przed zaczęciem remonty należy uzyskać wszystkie potrzebne zgody i pozwolenia. Gruntowny remont wymaga poświęcenia dużej ilości wolnego czasu, jak i budżety. Jednak jeśli chcemy, aby wszystko odbywało się legalnie, musimy poznać prawo. Zmiana pokrycia dachowego, ocieplenie ścian, czy też bardziej ingerująca przebudowa wymaga odpowiednich zgód. Chcesz wiedzieć więcej?

Od czego zacząć remont? 

Na samym początku musimy ustalić harmonogram prac, wszystko powinno odbywać się ze sztuką budowlaną. Prace wymagające wentylacji, czy też wietrzenia powinny odbywać się w okresie wiosenno-letnim. Skuwanie płytek, szlifowanie, przebudowa ścian generuje dużą ilość kurzu, dla własnego zdrowia warto to zrobić, gdy temperatura jest na plusie. 

Ustalenie budżetu jest dla nas kluczowym aspektem, remont pochłania sporo pieniędzy, więc na samym początku warto dokładnie przeliczyć, w jakim stopniu jesteśmy w stanie sfinansować remont. Warto zostawić poduszkę bezpieczeństwa na nieprzewidziane sytuacje.

Wyznaczanie sobie sztywnego terminu zakończenia remontu, nigdy się nie sprawdzi. Opóźnienia w dostawie towarów wynikające z procesów produkcyjnych, korki w drodze po materiał lub spóźnienia ekipy budowlanej są całkiem normalnie i trzeba wziąć to pod uwagę. 

Przed rozpoczęciem remontu trzeba dokładnie przedyskutować całą sytuację z rodziną, ponieważ będzie to duże obciążenie dla domowników. Rozplanowanie ewentualnego noclegu na parę dni podczas prac remontowych lub wydzielenie osobnego pomieszczenia pomoże wszystkim przetrwać remont. 

Jak wybrać odpowiednią ekipę budowlaną? 

W tym przypadku nie można jednoznacznie powiedzieć, którzy fachowcy będą odpowiedni. Jednak istnieje kilka wskazówek, którymi należy się kierować

  • Renoma na rynku – opinie klientów świadczą o dobrze wykonanych pracach, często też ekipę remontowo-budowlaną znajduje się z polecenia od zaufanych osób. 
  • Terminowość – warto wcześniej zapytać się o dostępne terminy realizacji, większość ekip ma zarezerwowane prace na kilka miesięcy do przodu.

Remont jest nie lada wyzwaniem, jednak i tak często pojawiają się sytuacje losowe, na które po prostu nie mamy wpływu, ceny materiałów potrafią „podskoczyć” o kilka procent do góry w ciągu jednego dnia.

Uzyskanie odpowiednich pozwoleń sprawi, że cały remont będzie przebiegał bez obaw o konsekwencje prawne, należy zgłosić wszystko do odpowiednich urzędów, niektóre prace nawet potrzebują pozwolenia na budowę, a podczas kontroli może się to wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Więcej znajdziesz na blogu: https://zpasjadownetrz.pl/