O bezpieczeństwie w ruchu drogowym na terenie Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego, Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz o podstawowych zasadach unikania zagrożeń, rozmawiali wałbrzyscy policjanci z gośćmi zaproszonymi przez mundurowych na debatę społeczną oraz samymi mieszkańcami.

1 grudnia br. o godz. 10.00 na terenie Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, przy współpracy z przedstawicielami Poczty Polskiej, Banku PKO BP i ZUS-u, przeprowadzili debatę pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Celem organizowanych debat jest przede wszystkim dotarcie funkcjonariuszy Policji do samych mieszkańców i wysłuchanie ich uwag oraz sugestii na temat bezpieczeństwa i ewentualnych działań, które Policja powinna podjąć, aby stale dążyć do poprawy stanu bezpieczeństwa w naszym mieście i powiecie.

Właśnie taki przebieg miało wczorajsze spotkanie. Debatę rozpoczęła asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek z Zespołu Komunikacji Społecznej, która omówiła najważniejsze cele spotkania i plan debaty społecznej oraz przedstawiła strukturę organizacyjną jednostki. Po przywitaniu zaproszonych gości oraz przedstawieniu gospodarzy głos zabrał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu podinsp. Rafał Klimczak, który na podstawie prezentacji omówił aktualne przepisy dotyczące posiadania elementów odblaskowych oraz właściwego sposoby poruszania się po drogach przez pieszych, jak i kierujących, w tym rowerzystów.

W dalszej części spotkania głos zabrał policjant z Wydziału Prewencji - st. sierż. Aleksander Karkosz, który przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej zaprezentował działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawił najczęściej występujące problemy zgłaszane przez mieszkańców. Na podstawie filmu instruktażowego krok po kroku omówił sposób korzystania z tej aplikacji. Funkcjonariusz oraz zaproszeni goście edukowali również uczestników spotkania jak ustrzec się przed oszustami, którzy często wybierają osoby starsze i samotne jako swoje ofiary.

Głównym celem spotkania było uświadomienie obecnym na debacie seniorom i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „na wnuczka”, „na policjanta/prokuratora”, „na pracownika socjalnego” czy „pracownika banku, Poczty Polskiej czy ZUS-u ”. Seniorzy mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób przestępcy wyłudzają pieniądze i jak należy zachować się w takich sytuacjach. Treści teoretyczne, przeplatane były realnymi przykładami zdarzeń, do których doszło ostatnio na terenie naszego regiony.

Przeprowadzona debata umożliwiła przybliżenie uczestnikom działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, stanowiących wsparcie Policji na rzecz diagnozowania aktualnych zagrożeń oraz uświadomiła w jaki sposób działają oszuści i co zrobić żeby nie paść ich ofiarą.

Ostatnim punktem spotkania była dyskusja. Każdy z jej uczestników mógł wyrazić swoją opinię, podzielić się spostrzeżeniami i sugestiami z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Na koniec spotkania, uczestnicy debaty wypełnili przygotowaną ankietę ewaluacyjną oraz otrzymali odblaski.

Wszystkim obecnym dziękujemy za udział w debacie. Tego typu spotkania służą wymianie oczekiwań w zakresie współpracy Policji ze społeczeństwem i pozwalają ukierunkować działania funkcjonariuszy celem poprawy stanu bezpieczeństwa.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek