Mamy okres zimowy i - chociaż w ciągu dnia w najbliższym czasie temperatura ma wzrosnąć powyżej 0°C - od dłuższego już czasu w górach panują sprzyjające warunki atmosferyczne do szusowania na śniegu. Wałbrzyscy policjanci włączyli się więc w ogólnopolską kampanię informacyjną w ramach akcji „Bezpieczeństwo na stoku”, m.in. odwiedzając narciarzy w miejscach w powiecie wałbrzyskim, gdzie czynne są wyciągi. Funkcjonariusze apelują do wszystkich wybierających się na stoki by poszaleć na śniegu, o zachowanie zasad bezpiecznej jazdy. Pamiętajmy także, aby dojeżdżając w miejsce rekreacji zaparkować swoje pojazdy w sposób przepisowy, tak aby nie utrudniać ruchu w rejonach górskich innym użytkownikom dróg.
Pamiętajmy o stosowaniu się do głównych przepisów z Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. I tak osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.
Natomiast zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Przypominamy również, że kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny, a kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny.
Przypominamy także o 10 zasadach zachowania się na stoku stosowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską. Oto one:
- Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami. Zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz innych narciarzy.
- Dostosujmy prędkość zjazdu do własnych umiejętności. Przy szybkiej jeździe jeden błąd może przyczynić się do wypadku.
- Dobra ocena swoich możliwości oraz wybór odpowiedniej trasy pozwoli nam bezpiecznie spędzić czas na stoku.
- Podczas wyprzedzania zachowajmy bezpieczną odległość od innych zjeżdżających.
- Zanim włączysz się do jazdy na nartach, zwróć uwagę na to, którędy najbezpieczniej będzie pokonać trasę. Jeżeli nie ma miejsca na rozpoczęcie zjazdu, poczekaj. Rozpoczniesz go kilka sekund później, ale będzie zjazd to bezpieczny.
- Nie zatrzymuj się, jeżeli nie musisz, a jeżeli jest to konieczne znajdź takie miejsce, w którym nie doprowadzisz do kolizji z innymi zjeżdżającymi.
- Podchodź na stok lub schodź tylko poboczem.
- Stosuj się do znaków narciarskich. Wskazują one jak bezpiecznie zachować się na stoku.
- Jeżeli widzisz wypadek, nie bądź obojętny. Udziel pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwij specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego
- Pamiętaj, aby w przypadku pomocy innej osobie nie być anonimowym i ujawnić swoje dane osobowe, które podczas wypadku mogą pomoc w ustaleniu okoliczności zdarzenia. W wielu przypadkach chodzi przecież o zdrowie lub życie ludzkie
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży