Seniorce wydawało się, że jest to szybki zarobek. 80-latka z powiatu wałbrzyskiego miała tylko wziąć udział w internetowym konkursie, w którym do wygrania były pewne dwa tysiące złotych. Zamiast tego jednak oszuści wykradli z konta pokrzywdzonej dziesięciokrotnie wyższą kwotę. Do przestępstwa tego doszło przy wykorzystania popularnego komunikatora internetowego połączonego z portalem społecznościowym.

W miniony weekend do 80-latki poprzez popularny komunikator internetowy, który przy okazji jest połączony z portalem społecznościowym, zgłosiła się kobieta posługująca się wymyślonym imieniem i nazwiskiem. Seniorce kontakt ten wydawał się wiarygodny, dlatego podjęła się konwersacji, podczas której sprawczyni zachęciła kobietę do wzięcia udziału w konkursie, w którym pewna była wygrana 2 tysięcy złotych.

Zmanipulowana prowadzoną rozmową boguszowianka była zainteresowana szybkim zarobkiem. Oszustka postawiła jednak pewne warunki. Aby wygrać należało najpierw podać swój numer telefonu, potwierdzić przychodzące kody BLIK oraz zaakceptować wskazane transakcje, co niestety pokrzywdzona zrobiła kilkakrotnie. Nieświadoma kobieta przesłała także zdjęcie obu stron karty debetowej oraz dowodu osobistego.

To właśnie miała być jedyna i wyłączna gwarancja sukcesu. Następnego dnia jednak okazało się, że wygranej nie ma, a pokrzywdzona ma zablokowany dostęp do swojego profilu na komunikatorze oraz portalu społecznościowym. Straciła także z konta bankowego ponad 20 tysięcy złotych, dlatego poinformowała policję o zaistniałej sytuacji. Mundurowi prowadzą teraz czynności z przedmiotowej sprawie.

W związku z tym zdarzeniem po raz kolejny apelujemy o rozsądek i stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas kontaktów z osobami nieznajomymi. W przypadku odebrania wiadomości, które przychodzą na komunikatory internetowe - ale także w sms-ach - w każdym takim przypadku, musimy liczyć się z tym, że jest to próba wyłudzenia naszych danych, a także dostępu do kont bankowych. Przestępcy są bezlitośni. Wykorzystają każdą okazję, by nas okraść ze wszystkich możliwych oszczędności.

Pamiętajmy także o rozmowach z seniorami o tego typu zdarzeniach, bo to oni są bardzo często narażeni na działania oszustów. Im większa jest świadomość społeczeństwa na temat sposobów i form działania przestępców w „sieci”, tym większa jest szansa, że kolejne osoby nie dadzą się oszukać.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży