Policyjną akcję „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” co roku wspiera ponad 200 stacji diagnostycznych w Polsce. Jedna z nich znajduje się w Wałbrzychu przy ul. Kolejowej 2. To właśnie jutro - 15 grudnia bm. - po raz ostatni bez opłat będzie można sprawdzić oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu od kilku tygodni realizują na drogach Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego tegoroczne działania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. W ramach akcji funkcjonariusze sprawdzają stan techniczny pojazdów, ze szczególnym uwzględnieniem oświetlenia zewnętrznego pojazdów.


 

Przypominamy. W okresie jesienno-zimowym  niesprzyjająca aura oraz wcześnie zapadający zmrok niekorzystnie wpływają na proces widzenia, co realnie przyczynia się do pogorszenia bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w relacji pieszy-pojazd. Dlatego niezmiernie ważnym elementem jest prawidłowe oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Prawidłowe działanie świateł ma zatem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory jest determinowany, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować m.in. niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego, np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.


 

Pamiętajmy, że ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia pojazdu tj. żarówek, lamp oraz ustawienia świateł. Przypomnijmy kilka podstawowych zasad związanych ze światłami:

1. Lampy powinny być sprawne i czyste.
Należy je systematycznie przecierać lub po prostu umyć samochód. Łatwo się zorientować, kiedy światła są zabrudzone patrząc na szyby samochodu - jeśli są zabrudzone poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami, to światła na pewno też.

2. Wszystkie żarówki powinny się świecić.
Najlepiej wymieniać żarówki parami bowiem, gdy jedna się przepali, druga prawdopodobnie wkrótce też będzie niesprawna. Poza tym światła żarówki po długim okresie świecenia mogą słabnąć, więc w przypadku wymiany tylko jednej żarówki będą świecić z różnym natężeniem.

3. W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych.
Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak można je wymienić za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu. Potrzebna informacja zwykle jest zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.
 

4. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony
Zawsze należy dostosować prędkość do własnego postrzegania. Pamiętajmy, w warunkach ograniczonej widoczności, wyprzedzamy inny pojazd tylko wtedy, gdy widzimy drogę wystarczająco daleko.

5. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione.
Należy to sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł (np. zawieszenia, naprawy blacharskiej po kolizjach) oraz sprawdzać okresowo. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to usterkę trzeba naprawić.

Przypominamy, że na terenie Polski wiele stacji kontroli pojazdów zadeklarowało współpracę w tym zakresie. Wśród nich jest jeden punkt znajdujący się przy ul. Kolejowej 2 w Wałbrzychu. Jeszcze jutro, tj 15 grudnia bm. w godzinach od 8 do 18 można będzie bezpłatnie sprawdzić oświetlenie zewnętrzne pojazdów.
 

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
sierż. szt. Marcin Świeży
tel. (74) 842-04-85

Powiązane wiadomości