Nie każdy wie, że pożyczki krótkoterminowe, zwane pozabankowymi, wbrew wielu stereotypom, są stosunkowo praktycznym i najbardziej wiarygodnym sposobem na rozwiązanie wszelkich nagle pojawiających się problemów gotówkowych.

Czym cechują się takie pożyczki?

Warto wiedzieć, że główną zaletą pożyczek krótkoterminowych jest to, że są one udzielane na wyjątkowo krótki okres czasu, więc dla wielu są idealnym rozwiązaniem dla zaspokojenia pilnych potrzeb finansowych. Ponadto, opiewają one także na wyjątkowo małe kwoty.

Warunki otrzymania

Należy również pamiętać, że zarówno działalność firm kredytowych, jak i banków udzielających kredytów bankowych wiąże się z niewątpliwym ryzykiem. Każda firma osobno ocenia zaufanie klienta, jak również możliwość spłaty danej pożyczki. Warto podkreślić, że ustawa o kredycie nakłada na wszystkie firmy obowiązek oceny ryzyka kredytowego klienta. Wynik ten nie powinien być jednak wykorzystywany w decyzji o przyznaniu pożyczki krótkoterminowej. Kodeks cywilny stanowi, że każda pożyczka powinna być udzielana na podstawie umowy kredytowej pomiędzy kredytodawcą a kredytobiorcą. Najczęściej taka umowa zawierana jest na piśmie. Na podstawie umowy wierzyciel zobowiązuje się do przeniesienia własności uzgodnionej kwoty pieniężnej na odbiorcę. A z kolei kredytobiorca jest zobowiązany do spłaty kredytu.

Zobowiązania z zaistniałej umowy

Jeżeli umowa nie zostanie zrealizowana, wierzyciel może skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej lub wnieść sprawę do sądu. Pod tym względem przebieg postępowania jest podobny do postępowania w sprawie kredytu bankowego. Niemniej jednak pożyczkodawca zobowiązany jest do dostarczenia konsumentowi wiedzy na temat pełnej kwoty kredytu, rzeczywistej rocznej stopy procentowej, jak również pełnej kwoty, którą klient będzie musiał spłacić. Ponadto, wymagane jest dostarczenie kompetentnych informacji na temat pozostałych kosztów, które klient musi ponieść w związku z umową. Mowa tutaj o kosztach usług dodatkowych, odsetkach, opłatach i prowizjach.

Prawne uregulowania

Zasady udzielania takich pożyczek, jak również wysokość odsetek, to rzeczy, które są dokładnie regulowane przez przepisy prawa. Spółki finansowe udzielające kredytów krótkoterminowych działają na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Oprócz ogólnych zasad mających zastosowanie do wszystkich podmiotów gospodarczych działających na polskim rynku, ci pożyczkodawcy są oczywiście zobowiązani do przestrzegania formalnych przepisów i ustaw szczegółowo regulujących ten rodzaj usług. Takie spółki kredytowe nie podlegają polskiemu nadzorowi finansowemu, a w pewnym stopniu są nadzorowane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Więcej informacji

Nie wiesz, gdzie znaleźć darmowe pożyczki? - Wejdź na stronę Centrum Pożyczek 360 i sprawdź oferty.

Co to jest pożyczka krótkoterminowa i jak ją dostać?