Policja Wałbrzych: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa podsumowanie I półrocza 2021 roku

2 min czytania

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to skuteczne narzędzie dzięki któremu policjanci jeszcze skuteczniej dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Tylko w pierwszym półroczu wałbrzyscy policjanci odnotowali 561 zgłoszonych zagrożeń, z czego 381 zostało potwierdzonych (tj. 69,9%). Najwięcej, bo aż 138 zagrożeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, z czego 114 zostało potwierdzonych.

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka i decyduje o funkcjonowaniu wszystkich społeczności. Uwzględniając właśnie oczekiwania społeczne, stworzono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na terenie powiatu wałbrzyskiego KMZB funkcjonuje od 05 października 2016 r. Od tego czasu wprowadzonych zostało blisko 9,5 tys. zgłoszeń.

Tylko wpierwszym półroczutego roku policjanci odnotowali561zagrożeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, z czego381zostało potwierdzonych.Najwięcej zgłoszeń dotyczyłozagrożeń związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.Na mapie zaznaczano takie kategorie, jak przekraczanie dozwolonej prędkości w ilości138przypadków**(114 potwierdzonych)** oraznieprawidłowe parkowanie w ilości127przypadków(61 potwierdzonych).Najwięcej zgłoszeńdotyczącychprzekroczenia dozwolonej prędkości dotyczyło terenu podległego pod Komisariat Policji I w Wałbrzychu, który odnotował 124zgłoszenia, z których109zostało potwierdzonych.****Natomiast zgłoszeń dotyczącychnieprawidłowegoparkowanianajwięcej, bo 51 z czego 32 potwierdzone odnotował Komisariat Policji II Wałbrzychu.****

Kolejną grupę zgłoszeń stanowiło spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych w ilości 133 z czego potwierdzonych zostało 128. W tej kategorii najwięcej zgłoszeń otrzymał Komisariat Policji II w Wałbrzychu w ilości 82 potwierdzonych przypadków. W 40 przypadkach policjanci zostali poinformowani również o tzw. dzikich wysypiskach”, z czego 31 zostało potwierdzonych.

Każde zgłoszenie było szczegółowo weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze sprawdzali sygnały wskazane przez mieszkańców na mapie, a po ich potwierdzeniu eliminowali te zagrożenia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie dzięki któremu mieszkańcy mają możliwość w prosty sposób**** przekazać Policji informacje o zagrożeniach w wyszczególnionych kategoriach, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

Korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego. W takim przypadku należy korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu
asp. sztab. Agnieszka Głowacka -Kijek

Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu,

walbrzych.policja.gov.pl/dba/aktualnosci/bieza/43253,Krajowa-Mapa-Zagrozen-Bezpieczenstwa-podsumowanie-I-polrocza-2021-roku.html

Autor: krystian