Przedszkole profilowane - czym się charakteryzuje?

Z roku na rok powstaje coraz więcej przedszkoli profilowanych. Charakteryzują się one tym, że nauczyciele kładą nacisk na rozwój pewnych dodatkowych umiejętności u swoich podopiecznych. Wyróżnić możemy przedszkole sportowe, artystyczne, językowe, ekologiczne, a także wyznaniowe. Co dokładnie oznacza "przedszkole profilowane" i czy warto skorzystać z jego oferty?

Przedszkole prywatne

Warto mieć świadomość, że zdecydowana większość placówek profilowanych to przedszkola prywatne. Oznacza to, że rodzice, których dzieci mają uczęszczać do przedszkola, muszą co miesiąc płacić czesne. Jego wysokość jest różna i zależy przede wszystkim od wielkości miasta, w którym znajduje się placówka, a także zakresu zajęć, jakie oferuje. Niemniej jednak rodzice powinni też pamiętać, że nie każde dziecko dostaje się do przedszkola publicznego. Co prawda maluch, który ukończył 3. rok życia, musi mieć zagwarantowane miejsce w przedszkolu publicznym, jednak nie ma gwarancji, że będzie to dokładnie ta placówka, którą wybiorą jego rodzice. Z tego też powodu wielu z nich decyduje się wysłać swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Ich prestiż często również przekonuje rodziców do tego, aby wysłać dziecko do placówki prywatnej, szczególnie profilowanej.

Dodatkowe i obowiązkowe zajęcia

Przedszkola profilowane mają obowiązek realizować podstawę programową w taki sam sposób, jak przedszkola publiczne czy prywatne nieprofilowane. Niemniej jednak w międzyczasie nauczyciele mogą organizować czas dzieciom na wiele sposobów. W tradycyjnych przedszkolach stawia się na wiele typów aktywności, które mają na celu pobudzić rozwój intelektualny czy społeczny dzieci. W przedszkolach profilowanych również, jednak aktywności te mają konkretny zakres. Przykładowo przedszkole sportowe oferuje dzieciom plan dnia wypełniony aktywnością fizyczną w wielu odmianach. Dzieci grają w piłkę, pływają, uczą się gry w tenisa. Zaś w przedszkolu artystycznym maluchy grają na instrumentach, malują, organizują przedstawienia teatralne. Dodatkowo dzieci mają możliwość włączyć w swoje aktywności rodziców - popołudniami czy w weekendy organizowanych jest wiele imprez integracyjnych, zawodów sportowych, spektakli.

Które przedszkole profilowane wybrać?

Nie ma wątpliwości, że wybór przedszkola profilowanego, jakim jest m.in. przedszkole sportowe Warszawa, będzie wyborem trafionym. Niemniej jednak pozostaje kwestia tego, na jaką dokładnie placówkę się zdecydować? Otóż wszystko zależy od predyspozycji i zainteresowań dziecka. Oczywistym jest, iż dziecko trzyletnie nie będzie miała jeszcze sprecyzowanych pasji. Z drugiej jednak strony uważny rodzic z pewnością odnotuje, co jego dziecko lubi robić lub do czego ma talent, a w czym nie czuje się najmocniejsze. Warto zwrócić uwagę, iż wybór przedszkola profilowanego nie determinuje tego, co maluch zdecyduje się robić w przyszłości, jednak może mieć niemały wpływ na to, do jakiej szkoły podstawowej pójdzie. Przykładowo do szkół o profilu artystycznym obowiązują egzaminy wstępne, do których przygotowują przedszkola profilowane.