Czym jest kredyt frankowy denominowany, indeksowany...? Słownik frankowicza

Sprawy o kredyty frankowe bardzo często kończą się w sądach. Frankowicze, którzy podpisali z bankiem niekorzystną umowę, mają szansę na unieważnienie kredytu frankowego lub jego przewalutowanie. Warto przed wytoczeniem sprawy bankowi zapoznać się jednak z podstawowymi definicjami, dotyczącymi kredytów frankowych.

Czym jest kredyt denominowany do franka?

W przypadku kredytów walutowych mamy do dyspozycji średnio dwa rodzaje umów. W kontekście franka szwajcarskiego typ umowy wydawał się kluczowy, choć zarówno kredyt denominowany, jak i indeksowany pociągały za sobą ryzyko walutowe. W przypadku tego pierwszego wszystkie zobowiązania finansowe w umowie wyrażone były we frankach, jednak ostateczna kwota, którą kredytobiorca dostawał na konto, przeliczana była na złotówki po kursie franka z dnia wpłaty. Ostatecznie, kredytobiorca nie wiedział więc, jaką kwotę dostanie na konto. Jak widać, kredyty walutowe to skomplikowana sprawa, więc kredyt denominowany do franka szwajcarskiego wyjaśnia KancelariaKredytobiorcy.pl. W sytuacji, gdy klient podpisał umowę na kredyt denominowany, spłata również zależeć będzie ostatecznie od kursu franka.

Kredyt indeksowany – na czym polega?

Kredyt indeksowany różni się od denominowanego tym, że wszystkie ustalenia odnośnie kwoty kredytu są w umowie wyznaczone w złotówkach. Jednak w dniu poprzedzającym całą wypłatę kredytu na konto klienta, bank przelicza kwotę na franki według bieżącego kursu. W takim przypadku klient spłaca kredyt we frankach, co może generować zarówno ryzyko, związane z nagłym wzrostem kursu, jak i stanowić potencjał finansowy – jak jednak wiemy, w przypadku kredytów frankowych, to straty spowodowane wahaniami waluty były przeważające. W przypadku innej waluty można próbować radzić sobie z różnicami za pomocą próby przewidywania zmiany kursu i odniesienia się do tego — kupienia pieniędzy w kantorze, czy na przykład handlowania walutą na giełdzie.

Jakie opcje ma Frankowicz w sądzie?

Zarówno kredyty indeksowane, jak i denominowane do franka szwajcarskiego mogą być przedmiotem spraw sądowych. W toku procesu sąd ustala przede wszystkim, czy umowa zawarta z bankiem posiadała klauzule abuzywne, to znaczy niedozwolone, które rażąco naruszały interes klienta. Jeśli tak było, jest to podstawa do unieważnienia umowy kredytu.
W przypadku kredytu indeksowanego możemy także wnioskować o odfrankowienie. Polega ono na uznaniu nieważności wszystkich klauzul indeksacyjnych, które odnosiły raty kredytu do kursu franka, a co za tym idzie zobligowanie banku do nadpłaty wszystkich różnic, jakie kredytobiorca musiał zapłacić w związku z wahaniami kursu. Kredyt uznany jest w tym przypadku za krzywdzący, a jego rata ponownie przeliczana na złotówki.
Inną opcją jest ugoda z bankiem, którą placówki często proponują. W takim przypadku ustalenia są indywidualne, jednak jest to zazwyczaj rozwiązanie mniej korzystne niż na przykład unieważnienie umowy frankowej.