Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 05 października 2016 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Ten czas pozwolił wałbrzyskiej Policji poznać opinie i oczekiwania mieszkańców naszego miasta. O skali popularności mapy świadczy fakt, że od chwili uruchomienia, średnio w każdym miesiącu jest umieszczanych w niej ponad 100 nowych zagrożeń.

Zagrożenia nanoszone są w 27 kategoriach, dotyczących m.in. aktów wandalizmu, dzikich wysypisk śmieci, nieprawidłowego parkowania, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, używania środków odurzających, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwej infrastruktury drogowej, osób bezdomnych wymagających pomocy, żebractwa i innych.

Sposób informowania policjantów za pomocą aplikacji jest prosty, anonimowy, bezpieczny, a dodatkowym udogodnieniem jest możliwość dodania zdjęć i komentarzy. Eliminacją potwierdzonych zagrożeń zajmują się policjanci wszystkich komórek organizacyjnych – w zależności od rodzaju i kategorii zagrożenia. Dane zawarte w aplikacji wykorzystywane są w procesie planowania i organizacji służby patrolowej, obchodowej i służby na drodze.

Weryfikacja naniesionych zagrożeń polega na kilkukrotnym sprawdzeniu wskazanego miejsca, ze szczególnym uwzględnieniem dni tygodnia i pory dnia wskazanego przez mieszkańca oraz informacji zawartych w opisie zagrożenia. O zagrożeniach potwierdzonych informowane są podmioty i instytucje mogące przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście.

Od początku funkcjonowania KMZB w Wałbrzychu, umieszczonych na niej zostało ponad 10 tys. zagrożeń, w tym ponad 4 tys. dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a pozostałe bezpieczeństwa ogólnego.

Najwięcej zagrożeń w naszym mieście w ostatnim półroczu dotyczy n/w kategorii:

- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 94%

- dzikie wysypiska śmieci - ponad 89%

- przekroczenie dozwolonej prędkości 68%

- niewłaściwa infrastruktura drogowa – 57%

Łączna ilość zgłoszeń od 1 stycznia do 30 czerwca br. wyniosła 633. Każde zgłoszenie zostało sprawdzone i odpowiednio zakończone.

Pamiętajmy również o tym, że dzięki tej aplikacji możemy także pomagać. W katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób.

Przypominamy także, że aplikacja nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek