Kilka dni temu wałbrzyscy policjanci otrzymali zgłoszenie od właściciela jednej z firm działających na naszym terenie, że na popularnym portalu sprzedażowym, ktoś zamieścił ogłoszenie, w którym wykorzystał dane jego przedsiębiorstwa, a umieszczony w stronie numer konta do wpłat wprowadzał w błąd samych kontrahentów. W związku z tym zdarzeniem, apelujemy do wszystkich robiących zakupy przez internet, aby nie dali się oszukać i dokładnie sprawdzali komu przelewają swoje środki finansowe.

Wałbrzyscy policjanci o właśnie takiej próbie oszustwa zostali powiadomieni na początku tego tygodnia. Ze zgłoszenia wynikało, że właściciel firmy otrzymał telefon od klienta z informacją, iż ktoś w internecie utworzył stronę łudząco podobną do witryny jego przedsiębiorstwa, od którego on kupuje produkty. Na stronie podany był adres firmy, wykorzystane zostały także oryginalne zdjęcia, ale było coś co się nie zgadzało z wpisem na właściwej stronie - to numer konta do przelewu. Mężczyzna na szczęście nie dokonał wpłaty i o wszystkim powiadomił właściciela przedsiębiorstwa, a ten policjantów, którzy prowadzą teraz postępowanie w tej sprawie.

W związku z tym zgłoszeniem apelujemy do wszystkich, którzy poprzez internet dokonują zakupów różnego rodzaju produktów i usług o dokładne weryfikowanie, czy przelew - często niemałych środków finansowych - trafia na właściwe konto. Najlepiej mieć wtedy bezpośredni kontakt z właścicielem przedsiębiorstwa, bądź inną osobą wyznaczoną przez właściciela firmy do bezpośredniego kontaktu.

Aapelujemy, aby kupując przez internet zachować po prostu wszelkie środki ostrożność i zdrowy rozsądek.

  • Uważajmy na ,,super okazje". To, co widoczne jest na zdjęciu, w rzeczywistości może wyglądać zupełnie inaczej.
  • Znacznie zaniżona cena towaru powinna naprowadzić na, że został on nabyty przez sprzedawcę w sposób nielegalny.
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
  • Przed dokonaniem zamówienia szczegółowo zapoznajmy się z regulaminem i zasadami korzystania tych portali,
  • Przed zakupem w internecie zasięgnijmy opinii o sprzedawcy. Możemy to zrobić np. na forach internetowych.
  • Zwracajmy uwagę, czy sprzedawca podaje swój adres i numer telefonu. Najlepiej zadzwońmy na podany numer żeby sprawdzić, czy faktycznie jest on prawdziwy.
  • Kupując na aukcji internetowej koniecznie sprawdźmy najpierw komentarze o sprzedającym. W przypadku braku pozytywnych komentarzy lub dużej liczby komentarzy negatywnych bądźmy ostrożni i lepiej wybierzmy innego sprzedawcę.
  • Jeżeli licytujemy w aukcji internetowej, poczekajmy do zakończenia aukcji zanim przelejemy sprzedawcy pieniądze za towar.
  • Przy płatności za pośrednictwem internetu zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne – w pasku wyszukiwania powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki oraz w adresie stronyu literki "https".
  • W miarę możliwości wybierajmy opcję płatności przy odbiorze – jeśli sprzedawca nie daje takiej możliwości, może to świadczyć o jego niewiarygodności.

Pamiętajmy! Weryfikujmy kto i co do nas pisze. Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajmy nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje, sprawdzajmy zawsze, czy zawierają polskie znaki.

Należy także pamiętać o ostrożności przy logowaniu się do konta internetowego banku i upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki. Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdzajmy też dwa razy, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.

Jeśli, mimo przestrzegania powyższych rad, zamiast zamówionego produktu dostaliśmy np. puste pudełko lub przez dłuższy okres nie dostaliśmy zamówionego towaru niezwłocznie zawiadommy Policję. Pamiętajmy też, aby zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży