Boguszowscy policjanci poszukiwali w czwartkowy wieczór 82-letniego mieszkańca tej miejscowości, który nie informując rodziny o swoich planach, wyszedł koło południa z miejsca zamieszkania i do nastania zmroku nie powrócił do domu. To miała być kolejna zimna jesienna noc, dlatego bezpośrednio po zgłoszeniu przez rodzinę zaginięcia mężczyzny, funkcjonariusze rozpoczęli działania poszukiwawcze. Już po kilkudziesięciu minutach od zgłoszenia boguszowianin został jednak odnaleziony, a natrafił na niego na trasie Jabłów – Czarny Bór jadący tą drogą przypadkowy mężczyzna. Na szczęście seniorowi, pomimo iż był wyziębiony, nic się nie stało.
Każde zgłoszenie o zaginięciu policjanci traktują bardzo poważnie. Dlatego niezwłocznie po otrzymaniu przed godziną 19:00 takiej informacji od najbliższej rodziny mężczyzny, dyżurna miejscowego komisariatu podjęła decyzję o przygotowaniu działań poszukiwawczych. Mundurowi od razu rozpoczęli sprawdzanie miejsc, w których najczęściej pojawiał się 82-latek.
Chociaż alarm ogłoszony został dla całego stanu osobowego boguszowskiej jednostki, to nim funkcjonariusze zdążyli przyjechać do komisariatu, jeden z mieszkańców przywiózł mężczyznę pod sam dom. A zainteresował się nim widząc go samego na trasie Jabłów - Czarny Bór. Okazało się, że senior był wychłodzony i zdezorientowany, ale pamiętał swój adres zamieszkania.
Na miejscu policjanci wezwali zespół ratownictwa medycznego, aby specjaliści przebadali 82-latka. Po zakończonych poszukiwaniach mężczyzna został przez policjantów przekazany najbliższej rodzinie.
Wałbrzyscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo apelują po raz kolejny do osób zajmujących się seniorami o uważniejszą opiekę. Najczęstszą przyczyną zaginięć w przypadku starszych osób jest zazwyczaj stan chorobowy. Bardzo często seniorzy cierpią na zaburzenia demencyjne związane z chorobą Alzheimera, przebytymi wylewami czy zawałami, a także wynikającymi po prostu z podeszłego wieku. W związku z tym najczęściej nie pamiętają drogi powrotnej do domu, nie potrafią też zapytać o drogę innych osób, ani skorzystać z udzielonych im wskazówek. Z racji wieku zwiększona jest też urazowość i wypadkowość, a po trafieniu do szpitala nie zawsze osoba starsza jest w stanie powiedzieć nami kim jest oraz kogo powiadomić o zaistniałej sytuacji.
Zapobieganie – ważne zasady:
- Jeśli osoba starsza cierpi na zaburzenia pamięci warto w jej odzież wszyć „metki” z danymi kontaktowymi, warto dodać informację o chorobach, czy przyjmowanych lekach ratujących życie.
- Jeśli osoba przyjmuje leki, szczególnie te ratujące życie, należy dopilnować aby zawsze je miała przy sobie.
- Warto zadbać, aby osoba starsza wychodząc z domu miała przy sobie telefon z wpisanymi danymi do najbliższych. Ważne, aby był to odbiornik z baterią o długim czasie pracy.
- Warto rozważyć zaopatrzenie osoby starszej w specjalny lokalizator pozwalający na szybkie zlokalizowanie miejsca przebywania, czy tez przekazujący informację o opuszczeniu rejonu zdefiniowanego jako bezpieczny.
- Dobrze jest wiedzieć jaką garderobę posiada nasz bliski, tak abyśmy potrafili opisać jej wygląd w przypadku zaginięcia.
- Jeśli nasz senior mieszka sam, należy co najmniej raz dziennie nawiązać kontakt, uczulić również sąsiadów, aby zwracali uwagę na niepokojące sygnały.
- Warto znać miejsca, w które zwyczajowo udaje się nasz bliski, np. na spacery, czy też zakupy.
Działanie po zaginięciu:
- Niezwłocznie powiadommy najbliższą jednostkę Policji.
- Przygotujmy jak najwięcej informacji na temat seniora – jak był ubrany, gdzie zazwyczaj wychodził, jaki jest jego stan zdrowia.
- Przeszukajmy najbliższą okolicę, pokażmy zdjęcie osoby zaginionej w okolicznych sklepach.
- Sprawdźmy adresy znajomych, rodziny, informując ich o zdarzeniu, zaangażujmy ich do pomocy.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży