Oszustka zatrzymana w Poznaniu za wyłudzenie 48 tys. zł od seniorki

W Poznaniu zatrzymano kobietę powiązaną z oszustwem na ogromną sumę pieniędzy. Sprawa dotyczy metody „na policjanta”, która wciąż zbiera swoje ofiary, szczególnie wśród seniorów. Jak doszło do zatrzymania i jakie są dalsze kroki śledztwa? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!
- Akcja policji w Poznaniu zakończona sukcesem
- Oszustwa na seniorach nadal groźne – jak się chronić?
- Wałbrzych i Poznań łączą siły w walce z przestępczością
Akcja policji w Poznaniu zakończona sukcesem
Policjanci z Wałbrzycha, prowadząc intensywne działania operacyjne, namierzyli i zatrzymali 43-letnią kobietę podejrzaną o udział w oszustwie metodą „na policjanta”. Zatrzymanie miało miejsce 19 lipca pod jednym z hoteli w Poznaniu. Kobieta pełniła rolę tzw. „odbieraka” – osoby odbierającej pieniądze od pokrzywdzonych.
Sprawa dotyczy zdarzenia z 3 czerwca tego roku, kiedy to 78-letnia mieszkanka Wałbrzycha została oszukana na kwotę aż 48 tysięcy złotych. Oszust podszywając się pod członka rodziny poinformował seniorkę o rzekomym wypadku drogowym i konieczności wpłacenia kaucji, by uniknąć aresztu. Kobieta przekazała gotówkę rzekomemu adwokatowi, nieświadoma, że padła ofiarą przestępstwa.
Oszustwa na seniorach nadal groźne – jak się chronić?
Metody „na wnuczka” i „na policjanta” to jedne z najbardziej perfidnych form oszustw, które wykorzystują emocje i zaufanie starszych osób do instytucji państwowych. Policja przypomina, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy ani ich odbiór.
“Apelujemy do wszystkich, a szczególnie do osób starszych: zachowajcie czujność. Jeśli ktoś kontaktuje się z wami telefonicznie, podając się za policjanta, prokuratora czy adwokata i informuje o konieczności przekazania pieniędzy – natychmiast przerwijcie rozmowę.”
– podkomisarz Agnieszka Głowacka-Kijek z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.
Rodziny seniorów powinny aktywnie rozmawiać ze swoimi bliskimi na temat zagrożeń oraz uświadamiać ich o najczęściej stosowanych przez przestępców metodach wyłudzania pieniędzy. Warto również przypominać o konieczności natychmiastowego kontaktu z prawdziwymi członkami rodziny lub policją w przypadku podejrzanych telefonów.
Wałbrzych i Poznań łączą siły w walce z przestępczością
Zatrzymanie kobiety w Poznaniu to efekt współpracy między komendami miejskimi różnych miast. Policjanci z Wałbrzycha niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczęli działania operacyjne, które doprowadziły do skutecznego namierzenia i zatrzymania podejrzanej.
Przy zatrzymanej zabezpieczono telefon komórkowy, kartę SIM oraz gotówkę w wysokości 500 złotych. Kobieta usłyszała już zarzuty oszustwa, za które grozi jej kara nawet do 8 lat więzienia.
Ta sprawa jest ważnym sygnałem dla mieszkańców regionu – warto być czujnym i nie dać się zwieść fałszywym rozmowom telefonicznym. Policja stale przypomina: nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom podającym się za funkcjonariuszy czy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.
Na podst. KMP w Wałbrzychu
Autor: krystian