W Śródmieściu policjanci znaleźli tytoń, papierosy i alkohol bez akcyzy

W Śródmieściu policjanci znaleźli tytoń, papierosy i alkohol bez akcyzy

Policjanci z Wałbrzycha weszli do mieszkania na Śródmieściu i zabezpieczyli tysiące sztuk papierosów, ponad trzy kilogramy tytoniu oraz 5 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy. W sprawie zatrzymano 60-letnią mieszkankę powiatu wałbrzyskiego, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 8 tysięcy złotych.

Do zatrzymania doszło we wtorek, 23 czerwca, po godzinie 20.00, w jednym z mieszkań na terenie wałbrzyskiego Śródmieścia. Było to efektem wcześniejszych ustaleń operacyjnych funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Podczas przeszukania mundurowi zabezpieczyli 3308 gramów tytoniu, 1881 sztuk papierosów oraz 5 litrów alkoholu o nieustalonym stężeniu. Wszystkie te wyroby były pozbawione polskich znaków akcyzy skarbowej. Policjanci zabezpieczyli też 1000 złotych na poczet przyszłych kar i roszczeń.

Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 60-latce zarzutu posiadania wyrobów akcyzowych bez wymaganych znaków akcyzy. Z ustaleń wynika, że uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego oraz VAT wyniosło ponad 8 tysięcy złotych. Po wykonaniu czynności procesowych kobieta została zwolniona.

Za to przestępstwo skarbowe sprawczyni odpowie przed sądem. Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego grozi jej wysoka grzywna, a w zależności od okoliczności sprawy także kara pozbawienia wolności.

To kolejny przypadek, który pokazuje, że handel bez akcyzy potrafi wyglądać na lokalną drobnostkę, a w praktyce kończy się policyjną interwencją, zarzutem i realną stratą dla budżetu państwa.

na podstawie: KMP w Wałbrzychu.