Uwaga! Burze (komunikat RSO)

47-latek zatrzymany w Wałbrzychu. Miał cofnięte uprawnienia

47-latek zatrzymany w Wałbrzychu. Miał cofnięte uprawnienia

FOT. Policja Wałbrzych

Około godziny 1:30 policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Wałbrzychu kierowcę, który mimo cofniętych uprawnień prowadził samochód osobowy. 47-latek został ujęty przy ul. Psie Pole, w pobliżu II Komisariatu Policji. Za takie zachowanie odpowie karnie.

Do zatrzymania doszło w piątkową noc. Patrol Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu sprawdził kierującego, który poruszał się samochodem osobowym. Podczas kontroli funkcjonariusze ustalili, że decyzją Prezydenta Miasta Wałbrzycha mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Cofnięcie uprawnień nie jest tym samym co czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Po wydaniu decyzji administracyjnej kierowca nie może legalnie prowadzić pojazdów. Mimo to 47-latek wsiadł za kierownicę i został zatrzymany przez policjantów.

Zgodnie z Kodeksem karnym jazda pomimo cofniętych uprawnień jest przestępstwem. Kierowcy grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Sąd orzeka także obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów. Złamanie takiego zakazu stanowi kolejne przestępstwo.

Powodem cofnięcia uprawnień może być między innymi wcześniejsza jazda w stanie nietrzeźwości albo przekroczenie limitu punktów karnych. W tym przypadku decyzję wydał prezydent Wałbrzycha, a mężczyzna został zatrzymany podczas nocnej kontroli drogowej.

Trudno o bardziej czytelny sygnał, że cofnięcie uprawnień nie kończy się na administracyjnej decyzji - kierowca, który mimo tego wraca za kierownicę, może zamiast mandatu stanąć przed sądem i stracić wolność.

na podstawie: KMP w Wałbrzychu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Wałbrzych). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.