Kawalerka — jak urządzić?

Urządzenie kawalerki wcale nie musi być trudne, nawet gdy mieszkanie jest naprawdę niewielkie. Wystarczy kilka prostych trików wnętrzarskich, aby uzyskać funkcjonalne i przytulne wnętrze oraz wygospodarować niezależne strefy w obrębie jednego pomieszczenia. Jak urządzić kawalerkę?

Kawalerka to typ mieszkania popularny zwłaszcza wśród młodych ludzi. Chęć ograniczenia kosztów przy samodzielnym najmie wymusza mały metraż, dlatego kawalerki do wynajęcia we Wrocławiu i innych dużych miastach chętnie wybierane są przez studentów oraz osoby rozpoczynające pracę. Niewielka powierzchnia nie oznacza jednak, że kawalerki nie da się urządzić w wygodny i funkcjonalny sposób. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia? Oto garść praktycznych rozwiązań!

Wielofunkcyjne meble

Wybierając meble do kawalerki, warto postawić na modele, które spełniają kilka różnych funkcji równocześnie oraz stwarzają dodatkowo możliwości przechowywania przedmiotów. Przykładem może być stolik kawowy o wyposażony w dodatkowe półki lub narożna kanapa z pojemną skrzynią, która równocześnie może pełnić rolę łóżka. Dobrym pomysłem jest również zakup dwustronnego regału, który może pełnić rolę efektownej biblioteczki oraz ścianki działowej. Warto postawić także na wygodne i mobilne siedziska, jak pufy lub worki do siedzenia. Dzięki temu łatwo zaaranżujesz przestrzeń do podejmowania gości lub przeniesiesz je w inne miejsce, gdy potrzebujesz więcej miejsca na co dzień.

Jasne kolory i lekkie materiały

Kawalerkę można optycznie powiększyć, używając do jej aranżacji jasnych kolorów. Dotyczy to zarówno ścian, jak i wykończenia podłogi. Jasne skandynawskie panele ułożone w poprzek długiego wąskiego pokoju, optycznie poszerzą wnętrze. Białe ściany sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać jasno i przestrzennie. Ta sama zasada dotyczy mebli. Meble do kawalerki powinny być lekkie i proste, tak aby nie przytłaczać niewielkiego wnętrza. Dobrze sprawdza się gładkie i błyszczące powierzchnie, które dobrze odbijają światło. Uzupełnieniem wnętrza mogą być lekkie zasłony oraz lustra.

Podział na strefy

Aby kawalerka była funkcjonalna, trzeba dobrze rozplanować rozmieszczenie mebli oraz ewentualnych ścianek działowych. Nawet w niewielkim mieszkaniu powinno znaleźć się 4 podstawowe strefy, takich jak korytarz, kuchnia i jadalnia i część wypoczynkowa. Jak ulokować wyposażenie, aby wyodrębnić odpowiednie strefy i maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Przedpokój

W niewielkim przedpokoju warto ustawić komodę na buty oraz zawiesić wieszak na płaszcze. Idealnie jeśli w przedpokoju znajduje się wnęka. Wówczas możesz umieścić w niej głęboką szafę, która pomieści całą garderobę oraz domowe sprzęty.

Kuchnia i jadalnia

Kuchnia w kawalerce to najczęściej aneks kuchenny, zlokalizowany w rogu pomieszczenia. W celu zaoszczędzenia przestrzeni warto postawić na wysokie szafki kuchenne, w których umieścisz większość potrzebnych akcesoriów i naczyń. Kuchnię możesz oddzielić od reszty mieszkania za pomocą blatu. Wówczas zyskasz od razu przestrzeń jadalną. Jeśli dysponujesz większą ilością miejsca, możesz także ustawić stół z krzesłami. Stół może posłużyć Ci także jako miejsce do pracy, jeśli pracujesz zdalnie.

Część wypoczynkowa

To strefa mieszkania, która łączy cechy sypialni i salonu. Najpraktyczniejszym wyborem będzie tu narożna kanapa, którą łatwo będziesz mógł rozłożyć jako łóżko. Ponieważ jest to najbardziej reprezentacyjna część mieszkania, warto zadbać tu o dekorację ścian i dodatki w postaci poduszek lub eleganckiego pokrowca na kanapę.