Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wałbrzych

Wałbrzyscy policjanci codziennie sprawdzają uprawnienia do kierowania pojazdami. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin zatrzymali kolejnych czterech kierujących z wydanymi przez sąd tzw. „zakazami”. Dwóch z mężczyzn miało dodatkowo decyzje o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, a jeden z nich kierował przeładowanym samochodem dostawczym. W tym ostatnim przypadku kontrole przeprowadzili wałbrzyski policjant ruchu drogowego wraz z inspektorem Inspekcji Transportu Drogowego.

Do pierwszej z kontroli doszło w czwartek około godziny 14:30. 20-letni mieszkaniec naszego miasta trafił w ręce dzielnicowych pierwszego komisariatu, kiedy na ul. Wieniawskiego w Wałbrzychu jechał samochodem osobowym. Mężczyzna miał orzeczone w 2020 i 2021 roku przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu dwa zakazy do kierowania pojazdami. Dodatkowo również cofnięte przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha uprawnienia w tym zakresie.

W tym samym czasie funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu we wspólnym patrolu z inspektorem Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej na ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu 32-letniego wałbrzyszanina jadącego samochodem dostawczym. W tym przypadku mężczyzna miał orzeczone w ostatnich dwóch latach przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu już trzy zakazy kierowania pojazdami, a także cofnięte przez Starostę Powiatu Wałbrzyskiego uprawnienia do kierowania pojazdami. Mężczyzna poruszał się pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t mając wraz z ładunkiem 5,6 t. Dodatkowo podejrzany nie zabezpieczył w ogóle przewożonego miału węglowego, za co ostatecznie został jeszcze ukarany mandatami karnymi.

Około godziny 17:00 patrol prewencji Komisariatu Policji I w Wałbrzychu na ul. Głównej w Chwaliszowie kontrolował 43-letniego mieszkańca tej miejscowości. Mężczyzna poruszał się samochodem osobowym pomimo wydanego przez Sąd Rejonowy w Świdnicy w 2019 roku zakazu kierowania pojazdami.

Ostatni z zatrzymanych wpadł dzisiaj nad ranem - przed godziną 7:00. 36-letni wałbrzyszanin był kontrolowany przez innych policjantów prewencji pierwszego komisariatu na ul. Orkana w Wałbrzychu. W trakcie legitymowania okazało się, że podejrzany również ma wydany przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu - ale od 2020 roku - zakaz kierowania pojazdami.

Funkcjonariusze mówią stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie i po raz kolejny przypominają, że w przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu do kierowania pojazdami sprawca odpowiada za przestępstwo i może trafić do więzienia na 5 lat i otrzymać dodatkowo karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami. Za jazdę pomimo cofniętych uprawnień grożą natomiast dwa lata więzienia.

Apelujemy! Jeżeli wiedzą Państwo, że osoba nie posiada prawa jazdy, a chce jechać pojazdem, uniemożliwimy jej to. Należy także powiadomić Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numerem 112, które przekaże informacje Policji, a dyżurny wyśle w miejsce zdarzenia patrol. Pamiętajmy osoby, które nie posiadały nigdy uprawnień, z różnych powodów utraciły wcześniej prawo jazdy, mogą na drodze powodować poważne zagrożenie, dlatego tak ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży