Gdzie nauczyć się grać w szachy w Wałbrzychu? Jakie są kluby szachowe, trenerzy w Wałbrzychu?

Szachy uważane są nie tylko za bardzo trudny, ale i wartościowy sport. Na fali popularności serialu „Gambit królowej”, który pojawił się 2 lata temu na platformie Netflix, coraz więcej osób zainteresowało się poznaniem jego zasad. Gdzie nauczyć się grać w szachy w Wałbrzychu? Podpowiadamy, jakie są najlepsze miejsca, metody.

Kluby szachowe i trenerzy szachów w Wałbrzychu

Kluby szachowe to miejsca zrzeszające amatorów oraz profesjonalistów w grze w szachy. W miejscach tych można nie tylko rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie, ale i brać udział w ligach, turniejach i mistrzostwach. Kluby szachowe z Wałbrzycha zlokalizujesz dzięki wizytówkom z www.klubszachowy.pl, w mieście działają 2 organizacje dla szachistów. Pierwszą z nich jest Wałbrzyski Ośrodek Kultury z siedzibą przy ulicy Władysława Broniewskiego 35a. Organizowane są tu stałe zajęcia szachowe dla wszystkich dorosłych osób, które chciałyby nauczyć się gry lub podszkolić swoje umiejętności w tym zakresie. Spotkania są bezpłatne i odbywają się w czwartki od 15:30 (dzień i godzina mogą ulec zmianie).

Ponadto w mieście działa WKSz HETMAN Wałbrzych. Powstał on 12 stycznia 2015 roku, a 5 marca 2019 roku odbyły tu się pierwsze zajęcia Wałbrzyskiej Akademii Szachowej. Zwodnicy zapisani do klubu mogą wziąć udział w lekcjach dla dzieci (nowicjusze i początkujący), dorosłych oraz zaawansowanych. Warto sprawdzić na stronie klubu szachowego harmonogram odbywania się zajęć oraz turniejów. Dodatkowo istnieje możliwość wzięcia udziału w indywidualnych treningach z trenerem Pawłem Kowalczykiem lub Markiem Ścisłym.

Inne sposoby na naukę gry w szachy w Wałbrzychu

Korepetycje z szachów

Zapisanie się do klubu szachowego i udział w organizowanych przez niego zajęciach grupowych to nie jedyna z metod, które pozwalają na naukę tego sportu. Warto także wziąć pod uwagę lekcje indywidualne z korepetytorami. Ich ogłoszenia znaleźć można w sieci. Zajęcia odbywają się w czasie osobistych spotkań lub za pośrednictwem internetu – wszystko zależy od obranej przez korepetytora ścieżki, jak i indywidualnych preferencji ucznia. Ceny za godzinę zaczynają się już od 30 zł, a przekazywaniem zasad gry zazwyczaj zajmują się zawodnicy ze sporymi osiągnięciami w tym sporcie.

Samodzielna nauka w domu

Szeroki dostęp do wiedzy w sieci sprawił, że wielu rzeczy możemy nauczyć się samodzielnie. Podobnie jest z grą w szachy. Dzisiaj znaleźć można wiele filmików, jak i publikacji na temat tego sportu, dlatego z powodzeniem można nauczyć się go samodzielnie. Warto zaznaczyć, że ważna jest nie tylko wiedza teoretyczna z tego zakresu, ale i praktyka. Wskazane jest korzystanie z możliwości prowadzenia rozgrywek ze sztuczną inteligencją, jak i przez Internet z zawodnikami z całego świata, na różnych poziomach zaawansowania.

Jakie zalety przynosi nauka gry w szachy?

Bez znaczenia jest czy będziesz uczyć się gry w szachy z wałbrzyskimi trenerami, w klubie szachowym, czy samodzielnie, warto wiedzieć, że sport ten przynosi szereg korzyści dla grających, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przede wszystkim dzięki niemu istnieje szansa na zwiększenie poziomu IQ oraz poprawy logicznego myślenia. Dodatkowo można wykształcić w sobie umiejętności strategiczne, lepsze radzenie sobie z porażkami, a także poprawić kreatywność. Gra w szachy wpływa pozytywnie na wiele obszarów mózgu, poprawiając kompleksowo pracę tego narządu.