Gdzie nie wjedziesz bez paszportu? Lista krajów, do których potrzebujesz paszport

Wielu z nas kocha podróżować. W sezonie wakacyjnym ruch turystyczny jest wzmożony, a my często zastanawiamy się, jakich dokumentów potrzebujemy do danego kraju. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, do których nie wjedziesz bez paszportu.

Kraje w Europie, do których nie wjedziesz bez paszportu

Jako Europejczycy przyzwyczailiśmy się, że do wielu podróży potrzebny jest nam tylko dowód osobisty. Na ten dokument pojedziemy do większości krajów europejskich, które znajdują się w strefie Schengen. Jest to porozumienie, które zakłada ruch bez kontroli granicznej pomiędzy krajami europejskimi, będącymi głównie w Unii Europejskiej – ale nie tylko. Do strefy Schengen należą 22 kraje.
Podróżując w inne miejsca, będziesz potrzebować paszportu, co wiąże się z konkretnym czasem oczekiwania. Ile realnie czeka się na paszport sprawdził blog Realnie.pl, możesz tutaj uzyskać miarodajne informacje na ten temat. Bez paszportu nie wjedziesz do wielu egzotycznych krajów, oraz kilku innych, geograficznie bliższych miejsc. W Europie paszport jest potrzebny do takich krajów, jak:

  • Armenia,
  • Białoruś,
  • Bośnia i Hercegowina,
  • Czarnogóra,
  • Kazachstan,
  • Kosowo,
  • Ukraina.

Oczywiście, to dopiero początek. Niemal do wszystkich krajów pozaeuropejskich również będziesz potrzebować paszportu, a ich listę zobaczysz w następnym akapicie.

Kraje poza Europą, do których nie wjedziesz bez paszportu

Większość egzotycznych destynacji wymaga od nas posiadania paszportu, choć i tutaj możemy się zdziwić – jest przynajmniej kilka krajów pozaeuropejskich, do których można wjechać na dowód. Są to między innymi Reunion, Gwadelupa, Martynika, Madera, czy Nowa Kaledonia. Bez paszportu pojedziemy także do Gujany Francuskiej, która jest w zasadzie kolonią Francji, mieszczącą się w Ameryce Południowej.
Nie sposób wymienić wszystkich krajów, do których potrzebujemy paszportu, wystarczy więc powiedzieć, że są to wszystkie kraje Ameryk, Azji, Australii i Oceania oraz Afryki, za wyjątkiem miejsc wymienionych powyżej.

Co oprócz paszportu?

Ponieważ podróżowanie staje się obecnie coraz bardziej powszechne, wiele krajów wprowadziło różnego rodzaju uproszczenia dla turystów. Jednym z nich jest na przykład ruch bezwizowy, który zakłada, że na podstawie paszportu lub dodatkowego dokumentu turystycznego, który można łatwo kupić przez różnego rodzaju placówki turystyczne, wjedziemy do wybranego kraju na okres kilku miesięcy. Warunkiem jest jednak turystyczny cel wyjazdu.
W większości krajów świata nadal jednak potrzebne są wizy. Można je uzyskać w sposób prostszy lub trudniejszy, zależnie od tego, jakie wymagania ma dany kraj. Odpowiednie dokumenty można załatwić w ambasadach, często w wyrobieniu wizy pomagają także firmy turystyczne, które proponują wycieczki w różne egzotyczne destynacje. Przed podróżą do wybranego kraju należy dokładnie sprawdzić, jakie dokumenty trzeba posiadać, żeby podróżować w wybrane przez nas miejsce.