W pierwszej połowie maja w miejscowości Bar w Czarnogórze odbyła się 2. Światowa Olimpiada Sportowa pn. IPA GAMES 2022 dla funkcjonariuszy Policji z krajów zrzeszonych w International Police Association. W zawodach wzięło udział ponad 500 zawodników i zawodniczek z 26 krajów świata. Wśród nich było dwóch wałbrzyskich policjantów, ale również i piłkarzy - st. asp. Marcin Jaskółowski oraz asp. szt. Artur Szatkowski, którzy reprezentowali futsalową reprezentację Dolnośląskiej Policji.

Sportowa rywalizacja odbywa się cyklicznie w rożnych krajach świata, po wcześniejszym przyznaniu prawa do organizacji. Region IPA we Wrocławiu działający na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wystawił 20-osobową reprezentację, która wzięła udział w zawodach w siatkówce plażowej, koszykówce 3x3, piłce nożnej futsalu, biegach na dystansie 5000 m i strzelectwie.

Reprezentacja Dolnośląskiej Policji składała się z funkcjonariuszek i funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu i Wrocławiu, a także Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach. Do reprezentacji zostali włączeni również emerytowani policjanci. Bramkarzem na turnieju policyjnym był wałbrzyski policjant - st. asp. Marcin Jaskółowski, a zawodnikiem z pola asp. szt. Artur Szatkowski. Drużyna piłkarska zajęła ostatecznie piąte miejsce w turnieju wśród dwudziestu zespołów reprezentujących Słowację, Austrię, Giblartar, Rumunię, Słowenię, Izrael, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Czechy, Bułgarię, Albanię, Czarnogórę i Polskę. Nasi funkcjonariusze doszli do ćwierćfinału, przegrywając w nim 0:1 z Rumunią.

Wyniki grupy, w której grała reprezentacja Dolnośląskiej Policji:

  • Polska (Wrocław) – Bułgaria (Lions) 2:0
  • Polska (Wrocław) – Słowacja 0:1
  • Albania – Polska (Wrocław) 0:3
  • Gibraltar – Polska (Wrocław) 1:2

Tabela:

  1. Słowacja
  2. Polska (Wrocław)
  3. Bułgaria (Lions)
  4. Albania
  5. Gibraltar

Ćwierćfinał:

  • Rumunia – Polska 1:0

Oprócz sportowego wymiaru imprezy Igrzyska miały jeszcze wymiar społeczny. Spotkanie funkcjonariuszy z różnych części świata służyło wymianie doświadczeń i tworzeniu więzów przyjaźni i koleżeństwa zawodowego w myśl hasła Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Servo per amikeco – Służyć poprzez przyjaźń. Reprezentujący dolnośląską Policję uczestnicy Igrzysk podpatrywali również organizację wydarzenia pod kątem organizacji IPA GAMES w 2026 roku we Wrocławiu.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży

Źródło: kom. Bartłomiej Majchrzak, IPA Wrocław