Ubezpieczenie motocykla — jak wybrać najlepsze?

Użytkownicy motocykli podobnie jak właściciele samochodów osobowych, zgodnie z prawem muszą posiadać ubezpieczenie OC, niezależnie od tego, czy korzystają ze swojego jednośladu, czy też nie. Dodatkowo mogą wykupić również szereg innych polis, takich jak AC, NNW, czy Assistance. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie motocykla i czym kierować się podczas jego zakupu? Podpowiadamy.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Zgodnie z prawem, każdy właściciel motocykla zobligowany jest do zakupu ubezpieczenia OC. Brak tej polisy wiąże się z karami finansowymi, które wynoszą 200 zł w przypadku, kiedy przerwa ta trwała maksimum 3 dni. 500 zł, jeżeli motocykl pozostawał bez ochrony od 4 do 14 dni oraz 1000 zł, powyżej 14 dni. Z kolei ceny polis rozpoczynają się już od 100 zł, dlatego nie opłaca się ryzykować zapłaty kary. Wysokość składki jest uzależniona od parametrów pojazdu, takich jak pojemność silnika, jego marka, model, czy rocznik, ale także doświadczenia kierowcy. Istotne jest również miejsce zamieszkania motocyklisty, ponieważ im większe miasto, tym większe ryzyko kolizji.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC motocykla?

Ubezpieczenie motocykla można kupić w większości firm ubezpieczeniowych. Oferty poszczególnych towarzystw mogą jednak różnić się między sobą ceną, a także zakresem dodatkowych usług. Z tego powodu, warto przed wyborem konkretnego produktu skorzystać z dedykowanych do tego celu porównywarek. Narzędzia takie są bardzo intuicyjne w obsłudze.

Wystarczy w formularzu wpisać kilka podstawowych danych dotyczących motocykla oraz jego właściciela, aby bez wychodzenia z domu porównać oferty kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu różnych ubezpieczycieli. Jeżeli interesuje nas wyłącznie OC, wówczas wybierając konkretny produkt, można kierować się tylko jego ceną. Jeżeli jednak zależy nam na dodatkowej ochronie, warto zwrócić uwagę na to, jaki jej zakres oferują poszczególne firmy.

Dodatkowe ubezpieczenia dobrowolne

Oprócz pakietu OC, motocyklista może zdecydować się na zakup dodatkowych ubezpieczeń dobrowolnych. Wśród najczęściej wybieranych produktów wymienia się Assistance. Z kolei NNW zapewnia świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wypadku drogowym. Jeżeli wybieramy się w dalszą podróż, warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie bagażu lub pomoc medyczną, które również często są oferowane za niewielką dopłatą podczas zakupu OC. Właściciele motocykli, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, mogą wykupić również polisę AC.