Zatrzymany przez policjantów ruchu drogowego 23-latek został skazany przez sąd w postępowaniu przyspieszonym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna, który jest obcokrajowcem, w minioną sobotę po godzinie trzeciej w nocy doprowadził dodatkowo do dachowania kierowanego przez siebie samochodu osobowego. Wałbrzyszanin na najbliższe trzy lata ma powstrzymać się od prowadzenia pojazdów oraz wpłacić pięć tysięcy złotych na fundusz osób pokrzywdzonych. Dodatkowo sąd orzekł w stosunku do sprawcy przestępstwa drogowego karę pięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło 18 marca przed godziną 3:30 w Starych Bogaczowicach na wysokości Przysiółka Wrony. Na szczęście ani kierującemu, ani jadącej z nim pasażerce, nic się nie stało. Wałbrzyscy policjanci wyczuli jednak od razu od sprawcy woń alkoholu. Badanie na jego zawartość wykazało u mężczyzny 1,31 promila tej substancji w organizmie, dlatego też funkcjonariusze odebrali 23-letniemu mieszkańcowi Wałbrzycha prawo jazdy. Prowadzony przez niego samochód osobowy trafił natomiast na parking strzeżony.

Informujemy, że akcje „Trzeźwy poranek”, „Trzeźwy wieczór”, „Alkohol i narkotyki”, czy też „Niebezpieczne promile” mają na celu eliminowanie zagrożeń związanych z jazdą przez nieodpowiedzialnych, pijanych kierowców i będą na co dzień organizowane przez policjantów.

Dlatego też apelujemy do wszystkich zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, aby nie wsiadali za kierownice swoich pojazdów, jeżeli wcześniej spożywali alkohol i przypominamy o konsekwencjach takich czynów:

  • Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
  • Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
  • Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
  • Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży