Na drogach Wałbrzycha ruszył poranny połów na pijanych kierowców

Na drogach Wałbrzycha ruszył poranny połów na pijanych kierowców

FOT. Policja Wałbrzych

Policjanci ruchu drogowego prowadzą dziś szeroką akcję „Alkohol i narkotyki” i sprawdzają stan trzeźwości kierujących. Kontrole mają wyłapać tych, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu, pod wpływem narkotyków, dopalaczy albo leków osłabiających koncentrację. Wałbrzyska policja zapowiada kolejne takie działania w mieście i gminach ościennych.

Akcja ma charakter kontrolno-prewencyjny. Funkcjonariusze przypominają, że na drogach nie ma miejsca na pobłażanie wobec osób, które decydują się prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu lub po zażyciu środków działających podobnie. Podobne działania pod nazwami „Trzeźwy poranek”, „Trzeźwy wieczór”, „Niebezpieczne promile” czy „Trzeźwy kierowca” mają eliminować z ruchu tych, którzy stwarzają zagrożenie dla innych uczestników.

Jak podaje Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu, niedozwolone jest także kierowanie po narkotykach i dopalaczach. Policjanci zwracają również uwagę na leki, które mogą zaburzać koncentrację i opóźniać reakcje. W takiej sytuacji jedna decyzja o jeździe „za kółko” może skończyć się poważnym wypadkiem drogowym.

Konsekwencje są dotkliwe. Przepisy kodeksu karnego przewidują za takie przestępstwo wysoką grzywnę, a sąd może dodatkowo orzec długotrwały zakaz prowadzenia pojazdów, karę pozbawienia wolności do lat trzech, a w niektórych przypadkach także konfiskatę pojazdu lub jego równowartości. Za złamanie sądowego zakazu grozi już nawet do pięciu lat więzienia.

To właśnie takie kontrole potrafią w jednej chwili wyhamować czyjąś lekkomyślność - i właśnie dlatego dla wielu kierowców ten poranek może okazać się najdroższym sprawdzianem rozsądku.

na podstawie: Policja Wałbrzych.