Wydawać mogłoby się czasem, że rola rolety zewnętrznej ogranicza się do zakrywania pomieszczenia na noc, tymczasem rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Zasłony montowane po zewnętrznej stronie okien mogą poszczycić się szeregiem naprawdę atrakcyjnych dla użytkowników atrybutów, które znacząco podnoszą standard życia w wyposażonym w nie budynku. Roleta zewnętrzna spełniająca dzisiejsze standardy oraz wymogi stanowi element obowiązkowego wyposażenia każdego domowstwa, którego mieszkańcy chcą czuć się bezpiecznie, a do tego oszczędzać na ogrzewaniu, chłodzić się w upalne letnie dni i redukować szkodliwy wpływ hałasu dobiegającego z otoczenia. Wyróżniamy wiele różnych rodzajów rolet zewnętrznych, z których każdy posiada swoje własne wady i zalety. Ich specyfikacja natomiast zalicza je do grona elementów, których montaż warto zlecić fachowcom znającym się na ich konstrukcji i wpływowi na otoczenie. Nieodpowiedni dobór rolety oraz jej złe założenie może negatywnie wpływać nie tylko na jej funkcjonalność, ale i stan okna oraz fasady budynku. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ jest to usługa niedroga, a ludzie posiadający odpowiednie zaplecze merytoryczne oraz umiejętności manualne mogą podjąć się wykonania tego na własną rękę. Istnieją również rolety bezinwazyjne, których montaż i demontaż zajmuje dosłownie kilka minut, więc każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie.

Roleta zewnętrzna może rozwiązać wiele Twoich problemów oraz zapewnić bezpieczeństwo Twojej rodzinie.

Czym właściwie jest roleta zewnętrzna?

Roleta zewnętrzna to system osłonowy, który składa się z dosłownie kilku elementów oraz dzieli na cztery główne rodzaje. Jeśli chodzi o jej budowę, jest ona niezmiernie prosta i intuicyjna, a w jej skład wchodzą:

  • obudowa – skrzynka, do której chowa się pancerz rolety oraz prowadnice, po której jest on opuszczany i wciągany
  • pancerz rolety pod postacią połączonych ze sobą listew
  • napęd ręczny (pasek służący do opuszczania lub podnoszenia rolety) lub elektryczny (pilot, połączenie z komputerem/tabletem/telefonem)

Ze względu na specyfikację budynku, na którym będą montowane rolety, dzielimy je na:

  • naokienne
  • podtynkowe
  • natynkowe
  • RKS

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów posiada swoje wady i zalety oraz okoliczności, w których sprawdza się najlepiej. Warto dokładnie przemyśleć wybór konkretnego typu rolety zewnętrznej, ponieważ będzie to miało ogromny wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie i uwcześniejszy montaż. Ten zaś warto zaplanować i wcielić w życie już na etapie budowy domu, ponieważ zaoszczędzi to nam dużego nakładu pracy i wysiłku niezbędnego podczas remontu już gotowego do użytku budynku (na przykład, skuwanie ścian w celu poprowadzenia wiązek elektrycznych, ponowne malowanie, brak możliwości umiejscowienia skrzynki w najlepszym miejscu). Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ podczas remontu również bez problemu można zamontować rolety – wówczas najlepszym wyborem mogą okazać się naokienne.

Zalety rolety zewnętrznej.

Tym, co przemawia za wyborem nowoczesnej rolety zewnętrznej, jest lista jej zalet:

  • latem zapobiega przegrzewaniu się pomieszczenia i nadmiernemu nasłonecznieniu
  • zimą zatrzymuje energię cieplną w pomieszczeniu
  • redukuje poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz
  • zabezpiecza budynek przed włamaniami (w przypadku rolet antywłamaniowych)

Najlepiej spełniającymi swoje funkcje zasłonami, są, bez wątpienia, rolety elektryczne. Łączą w sobie one bowiem najlepsze rozwiązania technologiczne oraz udogodnienia podnoszące komfort użytkowania i bezpieczeństwo jej posiadaczy. Roleta zewnętrzna to w efekcie obowiązkowy element wyposażenia każdego budynku ceniącego sobie energooszczędność, bezpieczeństwo i samopoczucie ludzi w nim przebywających.