Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wałbrzych

Dwóch kierujących – jeden z cofniętymi uprawnieniami, drugi z wydanymi dwoma sądowymi zakazami kierowania pojazdami - zatrzymali dzisiaj w nocy wałbrzyscy policjanci. Funkcjonariusze po raz kolejny w tej kwestii mówią stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów i przypominają jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów bez prawa jazdy.

Pierwszy z kierujących w czwartkową noc poruszał się samochodem pomimo wydanej przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha decyzji o cofnięciu wobec niego uprawnienień do kierowania pojazdami. 24-letni mieszkaniec Wałbrzycha został zatrzymany około godziny 1:30 na al. Wyzwolenia przez  funkcjonariuszy ruchu drogowego. Drugi z mężczyzn wpadł w ręce policjantów prewencji ponad godzinę później na ul. Świdnickiej. 41-latek miał orzeczone przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu dwa zakazy do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Policjanci przypominają:

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego bez uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który to natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.
 

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.
 

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
mł. asp. Marcin Świeży
tel. 47 87-51-485