Oszczędności w wydatkach na mieszkanie? Sprawdzone sposoby

W domowym budżecie wydatki przeznaczone na utrzymanie domu czy mieszkania są pozycją obowiązkową. Jak na każdej płaszczyźnie, również tutaj jest szansa na pewne oszczędności. Sprawdzamy, jak oszczędzić na wydatkach związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego.

Zestawienie miesięcznych kosztów

Jeśli chcemy zacząć oszczędzać na utrzymaniu mieszkania, w pierwszej kolejności musimy zrobić podsumowanie swoich wydatków. Oczywiście przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju opłaty za media (woda, prąd, gaz, ogrzewanie). Poza tym powinniśmy zanotować, na jakie wydatki musimy się przygotować z tytułu remontów, odpadów komunalnych, a nawet ubezpieczenia mieszkania.

Dzięki takiemu zestawieniu będziemy mieć pewność, które wydatki są obowiązkowe i z jakimi kosztami mamy do czynienia. Poza tym łatwiej jest ocenić, z jakich opłat możemy zrezygnować lub je ograniczyć, aby nie stracić na komforcie czy bezpieczeństwie.

Powinniśmy bowiem płacić tylko za to, co jest nam naprawdę potrzebne. Kluczowe jest więc racjonalne podejście do potrzeb. Możliwe, że uda się znaleźć tańsze rozwiązania, na przykład innego dostawcę energii elektrycznej czy tańszego ubezpieczyciela. Pamiętajmy jednak, aby takie umowy czytać bardzo dokładnie. Może się bowiem okazać, że zmiana będzie tylko teoretycznie korzystna.

Zmiana nawyków i przyzwyczajeń

Zmiana nawyków może być najbardziej efektywna w zakresie oszczędności, jakie poczynimy w zakresie zarządzania domem czy mieszkaniem. Oszczędności możemy poszukać na nadmiernym zużyciu wody. Stąd dobrym pomysłem jest zamiana wanny na prysznic, które obecnie są one na wyposażeniu większości łazienek w blokach. Prysznic cenią sobie zwłaszcza ludzie bardziej aktywni, sprawdzi się on także w mniejszych łazienkach. Dobrym tego przykładem są nowe mieszkania w Legnicy, gdzie prysznic umieszczono w każdej mniejszej łazience, gospodarując dzięki temu więcej wolnej przestrzeni.

Oszczędzać możemy też na kosztach ogrzewania. Przede wszystkim poważnym i kosztownym błędem jest ogrzewanie pomieszczeń mieszkania, kiedy jesteśmy w nim nieobecni. Warto korzystać też tutaj z termostatów i optymalnie ustawić temperaturę w pomieszczeniach.

Rzadziej w mieszkaniach w bloku, ale w niskiej zabudowie mieszkalnej jak najbardziej, możemy zainwestować w kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne, aby oszczędzić odpowiednio na podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej lub rachunkach za energię elektryczną. Wprawdzie taka inwestycja to wydatek rzędu przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, możemy skorzystać z programów dotacji rządowych i samorządowych. Dodatkowo pamiętajmy, że z uwagi na wzrost opłat za emisję CO2, średnio w ciągu kilku lat rachunki za prąd dla 4-osobowej rodziny mogą wzrosnąć nawet do ok. 2000 złotych/rocznie, co będzie oznaczać podwyżkę rzędu 700-800 zł. Dzięki temu zwrot inwestycji będzie jeszcze krótszy, a już teraz zwraca się ona po ok. 6-8 latach.

Rozwiązaniem wymagającym znacznie mniejszych nakładów finansowych jest wymiana żarówek na energooszczędne oświetlenie LED, czy montaż baterii termostatycznych pod prysznicem.

Widzimy więc wyraźnie, że jest wiele sposobów na to, aby zacząć szukać oszczędności przy wydatkach w zarządzaniu mieszkaniem. Zmiany pozwolą nam zachować w miesięcznym budżecie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.