Mieszkanie w Wałbrzychu – przegląd cen

Miasto położone w południowo-zachodniej części Polski jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, akademickim oraz naukowym. Wałbrzych należy historycznie do Dolnego Śląska. Zajmuje powierzchnię ponad 80 km kwadratowych i jest zamieszkiwany przez około 120 tysięcy osób. Obecnie to prężnie rozwijające się miasto, które znacznie zyskało na walorach turystycznych czy przyrodniczych. Na jego terenie znajduje się kilka parków miejskich oraz krajobrazowych.

Rynek nieruchomości w Wałbrzychu

Miasto staje się coraz bardziej zielone i powoli odradza się po zniszczeniach, które zostały spowodowane przemysłem kopalnianym. Na północnym krańcu Wałbrzycha znajduje się Książański Park Krajobrazowy wchodzący w skład Pogórza Zachodniosudeckiego. Na jego terenie usytuowane są 2 rezerwaty przyrody: Przełomy pod Książem oraz Jeziorko Daisy. Miasto może pochwalić się także Palmiarnią w Lubiechowie i Rodzinnym Ogrodem Działkowym Podzamcze.

Jako jedna z pierwszych w regionie powstała tu inwestycja w ramach programu „Mieszkanie Plus”. W największej dzielnicy miasta – na Podzamczu początkowo zostały wybudowane 72 lokale mieszkalne. W ramach projektu rządowego powstało ogółem prawie 200 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni. Wszystkie lokale usytuowane na osiedlu przy ulicy Husarskiej są obecnie wynajęte. Jeśli chodzi o aktywne oferty mieszkań na sprzedaż w Wałbrzychu, to największa ich ilość znajduje się wciąż na rynku wtórnym. Największym powodzeniem cieszą się lokale dwu- i trzypokojowe.

Ile kosztują mieszkania w Wałbrzychu?

Do niedawna szacunkowa cena za nieruchomość w tym mieście wynosiła 2 055 złotych za metr kwadratowy. Obecnie za mieszkanie w Wałbrzychu trzeba średnio zapłacić 3 900 zł/ m kw. Można więc uznać, że aktualnie utrzymuje się trend wzrostowy. W porównaniu z oddalonym o około 100 km Wrocławiem, ceny nieruchomości w Wałbrzychu są znacznie niższe. Najdroższe mieszkania znajdują się na Podzamczu oraz Piaskowej Górze, a najtańsze na Podgórzu i w Sobięcinie. Najbardziej zróżnicowane ceny utrzymują się w Śródmieściu.

W ubiegłym roku została oddana do użytku nowa inwestycja deweloperska przy ulicy Palisadowej w Wałbrzychu. W budynku wielorodzinnym na Podzamczu powstało łącznie 40 mieszkań o metrażu 35 do 80 m kw. i apartamentów o powierzchni od 60 do 100 metrów kwadratowych. Inwestycja Palisadowa została zrealizowana przez spółdzielnię SBDJ, która obecnie zajmuje się budową osiedli domów wolnostojących oraz szeregowych przy ulicy Wiosennej.

Osoby zainteresowane osiedleniem się tu na stałe mogą znaleźć atrakcyjne cenowo oferty mieszkań na sprzedaż z rynku wtórnego. Nieruchomości z „drugiej ręki” są dostępne m.in. w dzielnicy Śródmieście, Podzamcze, Biały Kamień, Nowe Miasto czy Sobięcin. Mieszkanie dwupokojowe w Wałbrzychu można kupić już w cenie 159 tys. złotych, a trzypokojowe nawet za około 220 tys. zł. Z reguły do kosztu zakupu nieruchomości z rynku wtórnego należy doliczyć wydatki związane z remontem.