Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wałbrzych

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie kawalerki

Chcesz kupić kawalerkę od osoby prywatnej lub dewelopera? Kupując nieruchomość, łatwo popełnić błędy, które będą rzutować na komfort jej użytkowania. Zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy zakupie kawalerki.

  1. Lokalizacja kawalerki

Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę, kupując kawalerkę. To, gdzie kupisz mieszkanie, będzie miało bezpośredni wpływ na jakość Twojego życia. Dla przykładu szukając kawalerki na sprzedaż w Krzykach, nie będziesz poświęcać wiele czasu na dojazdy. Jednym z atutów tej dzielnicy jest właśnie sprawna komunikacja.

Poszukując kawalerki dla siebie, określ nie tylko dzielnicę, w której chcesz kupić nieruchomość, ale również zastanów się, co powinno znajdować się w najbliższej okolicy. Przykładem może być uczelnia (gdy studiujesz) lub szkoła (gdy masz dziecko).

  1. Metraż mieszkania

Kawalerki to jedne z najmniejszych lokali dostępnych na rynku – metraże takich mieszkań wynoszą najczęściej od 25 do 40 mkw. Mimo że na 25 mkw. można urządzić funkcjonalne mieszkanie, to nawet drobna różnica w powierzchni ma duże znaczenie. Zamiast ufać sprzedawcy, zweryfikuj jego słowa. Zajrzyj też do księgi wieczystej – tam również znajdziesz informację o metrażu nieruchomości.

Planujesz zakup kawalerki z rynku pierwotnego? Jeżeli budowa jest na wczesnym etapie, to pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć się w umowie przed rozbieżnościami w wymiarach.

  1. Ustawność kawalerki

Skoro cechą charakterystyczną kawalerek jest niewielki metraż, to w ich przypadku liczy się każdy skrawek powierzchni. Zadbaj o to, aby kawalerka, którą kupisz, była ustawna. Zainteresowała Cię oferta kawalerki z osobną kuchnią? Przed podpisaniem umowy u notariusza sprawdź, czy będziesz mógł wyburzyć ścianę między kuchnią a salonem. Dzięki takiemu zabiegowi Twoje przyszłe mieszkanie będzie wydawać się większe.

Oglądając kawalerki, które Cię zainteresowały, zwróć też uwagę na ekspozycję okien. Jeżeli lokal posiada ekspozycję południową, to będzie nasłoneczniony.

  1. Stan prawny lokalu

Zanim kupisz kawalerkę, musisz sprawdzić jej stan prawny. To zadanie wymaga przede wszystkim:

  • Zapoznania się z kondycją finansową i rzetelnością dewelopera oraz stanem prawnym inwestycji – gdy kupujesz mieszkanie od firmy deweloperskiej.
  • Sprawdzenia zawartości księgi wieczystej. Dowiesz się z niej m.in. czy kawalerka nie jest zadłużona.
  • Przeanalizowania dokumentów ze spółdzielni mieszkaniowej – jeżeli kupujesz mieszkanie spółdzielcze własnościowe.

Nie masz doświadczenia w czytaniu ksiąg wieczystych? Skorzystaj z pomocy specjalisty, np. radcy prawnego. W ten sposób unikniesz np. zakupu zadłużonego lokalu.

  1. Cena kawalerki

Popyt na kawalerki jest spory i ma to odzwierciedlenie w cenach ofertowych. Niezależnie od tego, czy kupujesz lokal za gotówkę, czy też posiłkujesz się kredytem hipotecznym, upewnij się, że nie przepłacasz. Jak to zrobić? Porównaj ceny wybranych kawalerek z cenami mieszkań 2-pokojowych o podobnych standardzie. Może się okazać, że dokładając niewielką kwotę, będziesz mógł kupić mieszkanie o większym metrażu.

Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, to właśnie za kawalerki trzeba zapłacić najwięcej. Przykładowo w II kwartale 2021 r. w Krakowie mkw. kawalerki kosztował średnio 10 413 zł, podczas gdy cena mkw. mieszkania 2-pokojowego wynosiła przeciętnie 8 990 zł.