Wczoraj w naszym mieście oraz powiecie wałbrzyskim odbyły się działania „Motocyklista”. Policjanci sprawdzali, czy kierujący jednośladami, ale także inni uczestnicy ruchu drogowego, stosują się do przepisów ruchu drogowego. Nikt nie utracił prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym. Jedna osoba została jednak zatrzymana pod wpływem alkoholu. To 34-letni rowerzysta, który wydmuchał ponad promil tej substancji.

Funkcjonariusze skontrolowali łącznie 87 pojazdów, w tym 16 motocykli. Mundurowi ujawnili 69 wykroczenia popełnione przez kierujących, z czego tylko 1 dotyczyło motocyklistów. Nałożyli 41 mandatów karnych, sporządzili dokumentację do 1 wniosku o ukaranie oraz pouczyli 10 sprawców czynów zabronionych prawem. Odebrali także elektronicznie 10 dowód rejestracyjnych za brak aktualnych badań technicznych lub za niesprawność pojazdów. Podczas działań nie zatrzymali żadnego prawa jazdy w związku z przekroczeniem przez kierującą prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym. Przed godziną 8:00 na ul. Świdnickiej w Wałbrzychu wpadł jednak 34-letni rowerzysta, który miał w organizmie 1,04 promila alkoholu. Mężczyzna ukarany został mandatem karnym w kwocie 2,5 tysiąca złotych i w dalszą drogę już nie pojechał.

A następnie tego typu działania już w najbliższą niedzielę. Policjanci ruchu drogowego zwracać będą szczególną uwagę na kierujących jednośladami, którzy poruszają się po ulicach naszego miasta i powiatu wałbrzyskiego.

Ponownie przypominamy też podstawowe przepisy w odniesieniu do motocyklistów. Pamiętajmy, że kierujący motocyklem lub osoba przewożona takim pojazdem są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, chyba że motocykl fabrycznie wyposażonych jest w pasy bezpieczeństwa. Pamiętajmy także o obowiązku przewożenia na miejscu pasażera osoby trzeźwej. Uwaga! Od tego roku za złamanie przepisu można zostać ukaranym mandatem karnym w kwocie 500 złotych. Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to motocykla z wózkiem bocznym. Użytkownicy jednośladów powinni także pamiętać o przestrzeganiu dozwolonej prędkości oraz o wyprzedzaniu innych pojazdów w miejscach do tego dozwolonych.

Apelujemy po raz kolejny również do użytkowników samochodów, aby przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy zawsze zachowali ostrożność i za każdym razem spoglądali w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obu stronom przypominamy, że każdy kierujący ma obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży