Zgorzelec, Lwówek Śląski, Lubin - w tych miejscowościach ostatniej doby doszło do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. W jednym przypadku młody mężczyzna, po dachowaniu pojazdu, z obrażeniami ciała trafił do szpitala. W dwóch pozostałych przypadkach niestety uczestnicy wypadków ponieśli zbyt duże obrażenia ciała, by przeżyć. Aby zahamować ten dramatyczny trend bądźmy ostrożni na drodze. Dotyczy to zarówno pieszych, rowerzystów jak i kierujących pojazdami. Bądźmy widoczni, rozważni, nie spieszmy się i szanujmy innych uczestników ruchu drogowego.

W Zgorzelcu doszło do zderzenia trzech pojazdów w wyniku czego 65-letni kierujący Fordem poniósł śmierć na miejscu, a jego pasażer trafił do szpitala. W Lwówku Śląskim kierujący samochodem ciężarowym typu śmieciarka, zjechał na lewy pas ruchu i czołowo zderzył się z kierującym motorowerem 65-latkiem, który nie miał szans na przeżycie. A w Lubinie do szpitala trafił 22-latek, który kierując samochodem osobowym prawdopodobnie zjechał na pobocze, uderzył w drzewo a następnie dachował. Okoliczności tych zdarzeń są obecnie wyjaśniane przez śledczych. To tylko kilka zdarzeń drogowych z obszaru Dolnego Śląska, które wpłynęły na dalsze losy ich uczestników, a których można było uniknąć.

Pomimo wielu apeli i obecności policjantów na drogach dbających o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, każdego dnia policyjne statystyki powiększają się o kolejne przypadki zdarzeń drogowych. Analiza tych sytuacji pozwala na podejmowanie kroków, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Niewiele jednak zdziałają sami policjanci. To każdy z nas - każdy z użytkowników dróg musi zadbać o siebie i zachować ostrożność wobec innych.

APELUJEMY do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie zasad bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że kierujący pojazdami podczas włączania się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy muszą zachować szczególną ostrożność, a także za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocyklista, motorowerzysta czy nawet rowerzysta może przecież nadjechać w każdym momencie.

Nieodłącznym elementem bezpieczeństwa na drodze jest właściwa widoczność. Pieszym, rolkarzom czy przemieszczającym się na hulajnogach radzimy uzupełnić części wierzchniej garderoby o elementy odblaskowe, a najlepiej kamizelkę odblaskową. Rowerzystom przypominamy, że prawidłowo przygotowany jednoślad do jazdy musi posiadać oświetlenie i elementy odblaskowe. Nie zaszkodzi, a na pewno pomorze posiadanie dodatkowych odblasków na kurtce, czy nogawce spodni. Równie ważne jest właściwe oświetlenie pojazdów mechanicznych na drogach - sprawne reflektory, przejrzyste i czyste szyby przednie i boczne samochodów pozwalają właściwie doświetlić otoczenie i dostrzec innych uczestników ruchu.

Po raz kolejny policjanci przypominają, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Zatem bądźmy widoczni, ostrożni, rozważni, nie spieszmy się i szanujmy innych uczestników ruchu drogowego.

asp .Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • wypadek drogowy w słoneczny dzień
  • wypadek drogowy w słoneczny dzień
  • wypadek drogowy w słoneczny dzień
  • wypadek drogowy w słoneczny dzień
  • wypadek drogowy w słoneczny dzień
  • wypadek drogowy w słoneczny dzień