Wczoraj odbyła się akcja pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas niej funkcjonariusze szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych na ruchliwych drogach naszego miasta i regionu. Tego dnia nie doszło do żadnego wypadku na terenie Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Policjanci odnotowali tylko cztery kolizje drogowe. Od dłuższego czasu mamy zimowe warunki pogodowe, dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach, gdyż jest bardzo ślisko.

Wtorkowe działania przyprowadzone zostały w szczególności na drogach o dwóch lub trzech pasach ruchu w jednym kierunku i w miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pojazdów. W ich trakcie funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu ujawnili 39 wykroczeń drogowych dotyczących przekroczenia prędkości przez kierujących, a także 8 dotyczących nieprawidłowego zachowania się kierujących w stosunku do pieszych. Na szczęście nie doprowadziły one w skutkach do wypadków drogowych. W ciągu całego dnia policjanci odnotowali jedynie cztery niegroźne kolizje.

Jest ślisko na drogach w związku z zimowymi warunkami pogodowymi, dlatego po raz kolejny przypominamy. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są w głównymi powodami wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Pamiętajmy także, że większość śmiertelnych wypadków na drogach spowodowana jest nadmierną prędkością.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy rozejrzeć się. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd, także na przejściu dla pieszych, wciąż jest niedozwolone.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży